Regionalna konferencija „Kultura u doba pandemije“ realizovana je u organizaciji Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije kao prilika za razmenu mišljenja i najboljih praksi i potencijalno pokretanje inicijativa usmerenih na prevazilaženje izazova usled pandemije koronavirusa. Naime, epidemiološke mere radi održavanja zdravlja stanovništva koje su u svim državama uspostavljene su ponajviše onemogućavale da kulturne institucije obavljaju svoje aktivnosti kao pre epidemije.
Na online konferenciji su učestvovali predstavnici ministarstava kulture regiona, dok su kroz dva panela “Kako je korona ugasila svetla reflektora?!” i “Da li je umetnost pozitivna na Kovid 19?” predstavnici različitih institucija kulture odgovorili na ova pitanja i predložili rešenja. Konferenciji su prisustvovali i ambasadori stranih zemalja u Srbiji, kao i predstavnici kulturnih ustanova različitih zemalja.
U uvodnom obraćanju, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, rekao je da je EU kroz različite mehanizme i programe obezbedila podršku kulturi: „EU podržava kulturnu produkciju preko raznih mehanizama, a jedan od njih je Kreativna Evropa, uz čiju pomoć se kroz desk KULTURA trenutno u Srbiji sprovodi preko 50 projekata“, rekao je Fabrici i najavio nastavak učestvovanja Srbije u novom ciklusu programa Kreativna Evropa koji će početi u julu sledeće godine. Ambasador je takođe najavio i niz poziva za podršku umetnika koji se bave muzikom, književnošću i prevođenjem, arhitekturom i zaštitom kulturnog nasleđa preko pilot projekta i-Portunus programa Kreativna Evropa. „Radimo na novoj agendi za Zapadni Balkan, koja bi trebalo da stvori nove mogućnosti i pomogne i umetnicima i kulturnim radnicima da pristupe novim tržištima“, poručio je Fabrici i istakao značaj solidarnosti i u sektoru kulture.
Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković izjavila je da je važno razmotriti i osmisliti model regionalnog pristupa u prevazilaženju efekata pandemije u oblasti kulture. „Prvi korak ka tome je da međusobno predstavimo najbolje prakse i najznačajnija iskustva u pogledu mera koje svako od nas u svojoj zemlji preduzima“, istakla je ona. Ministarka je ocenila da su kulturne institucije tokom pandemije shvatile da moraju da promene način rada kako bi obezbedile dugoročni opstanak, i da se zato danas fokus stavljaju na digitalizaciju i nove mogućnosti za kuturnu produkciju, distribuciju i potrošnju.
Ambasador Francuske u Srbiji Žan Luj Falkoni, istakao je da je 2020. godina bila šok za umetnike jer im epidemiološke mere nisu dozvolile da rade. Nemački ambasador Tomas Šib poručio je da je očuvanje zdravlja najvažnije u ovom trenutku i dodao da njegova zemlja preko Instituta Robert Koh prati dešavanja u vezi sa virusom korona. Direktorka Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Paola Kordone rekla je da je sektor kulture u Italiji veoma pogođen tokom pandemije dodajući da su prebacili što je više događaja na digitalne platforme, kao što je, na primer, prošle nedelje bila izložba Rafaelovih dela u Rimu i veliko otvaranje sezone opere u Milanskoj skali.