Uvodni govor ambasadora Fabricija, šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji

Okrugli sto o Radnom tekstu o izmenama Ustava Republike Srbije u oblasti pravosuđa

Uporediti pre objavljivanja

Poštovana predsednice Vlade, ministri (Kuburović i Joksimović), ambasadore Oricio, uvaženi predstavnici međunarodne zajednice, sudije, tužioci i pravnici.

Vladavina prava je jedan od ključnih prioriteta pristupnog procesa, a kao takva je prepoznata i u okviru novog pristupa pregovorima o proširenju koji podrazumeva da se osnovna pitanja, poput vladavine prava, rešavaju odmah na početku pregovora, budući da su reforme u tom području dugotrajne i da im treba vremena da se ukorene u društvu.

Značaj vladavine prava je prepoznat i u februarskoj Strategiji za Zapadni Balkan Evropske komisije. U okviru Strategije, prva među glavnim inicijativama se tiče vladavine prava.

Kada su u pitanju pristupni pregovori u okviru poglavlja 23, otvoreni u julu 2016, Srbija se obavezala na sprovođenje niza merila koji su definisani zajedničkom pregovaračkom pozicijom.

Jedno od ključnih prelaznih merila za pravosuđe je da “Srbija usvoji nove ustavne izmene imajući u vidu preporuke Venecijanske komisije, u skladu sa evropskim standardima i na osnovu sveobuhvatnog i inkluzivnog savetodavnog procesa.”

Fonet

Proces proširenja nema za cilj samo pristupanje EU. Za proces proširenja je mnogo važniji reformski proces koji prethodi postizanju cilja. Upravo u tom procesu se odigravaju ključne društvene promene od kojih najviše koristi imaju građani.

Danas ćemo se osvrnuti na jedan deo tog značajnog procesa koji se bavi jednim od ključnih prioriteta pristupnih pregovora u okviru poglavlja 23 – rada na obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa.

Pozdravljam današnju priliku za inkluzivni razgovor o nacrtu izmena Ustava, koji u obzir uzima mišljenje Venecijanske komisije, koje bi trebalo da se odrazi na Ustavni zakon kao sastavni deo Ustava i da bude instrument uz pomoću koga će se te izmene primenjivati.

Održavanje inkluzivnih konsultacija je takođe jedna od preporuka Venecijanske komisije, budući da samo produktivna i informisana rasprava može dovesti do jačanja međusobnog razumevanja i poverenja i stvaranja prilike za konačni ishod, tj. osiguravanje uspešnog sprovođenja uz pristanak svih zainteresovanih strana.

Zato želim da vas ohrabrim da zajedno revidirate Vladin nacrt i da razgovarate o tome da li on odgovara potrebama Srbije.

Ove konsultacije se razlikuju od svih dosadašnjih: Srbija i sve njene zainteresovane strane samim tim mogu imati koristi od mišljenja Venecijanske komisije, budući da ono za određena pitanja nudi više rešenja.

Kako se navodi na strani 20. Mišljenja Venecijanske komisije, promene bi trebalo da “zadovolje najviše standarde kriterijuma usklađenosti sa najboljim praksama i vladavinom prava na međunarodnom nivou.”

Srbija ne sme da propusti ovu priliku jer Mišljenje Venecijanske komisije može da ubrza približavanje stavova o važnim pitanjima poput Ustava.

Nadam se da će posle današnje debate biti jasnije na koji način će diskusije biti integrisane u aktuelni nacrt i koji su naredni koraci u ovom procesu.

Ustav je najviši pravni akt jedne zemlje koji bi po definiciji trebalo da okupi sve ljude da zajedno rade na postizanju pozitivnih rezultata u korist budućih generacija.

Suština politike proširenja je transformacija društva, a mi se trenutno bavimo jednom od njegovih faza.

Radujem se današnjem konstruktivnom i otvorenom razgovoru i ishodu iza koga će stati sve zainteresovane strane u korist svih građana Srbije.