Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) je uspešna priča u Srbiji više od 15 godina, sa više od 909 miliona evra grantova i 9,4 milijarde evra procenjenih investicija. Ove brojke pozicioniraju Srbiju kao lidera u investicijama među svim zemljama Zapadnog Balkana.
Ovo nisu samo brojke na papiru, one su pokretačka snaga velikih građevinskih projekata od izuzetnog značaja. Značajni primeri su Transbalkanski elektroenergetski koridor, Železnički koridor 10, Autoput mira, Vetroelektrana Kostolac, Program za unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama u Srbiji i predstojeći projekti kao što su rekonstrukcija hidroelektrana Vlasina i Bistrica, sanacija bolnice VMA i još mnogo toga.
„Projekti WBIF koriste ljudima i preduzećima u Srbiji kao deo procesa pridruživanja EU. Cilj nije samo izgradnja puta ili škole, već i izgradnja najefikasnije infrastrukturne mreže u skladu sa standardima EU“, istakao je ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.
Železnički koridor 10 je jedan od panevropskih koridora koji povezuje centralnu Evropu sa Solunom, Grčka. Deo je Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan u vrednosti od 30 milijardi evra koji ima za cilj da mobiliše investicije u sektoru transporta, energetike, zelene i digitalne tranzicije, da stvori održiv rast i radna mesta koja dostižu 1/3 BDP-a Zapadnog Balkana.
Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) je zajednička inicijativa EU, finansijskih institucija, bilateralnih donatora i korisnika, koja ima za cilj unapređenje harmonizacije i saradnje u investicijama za društveno-ekonomski razvoj regiona i doprinos evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana.
Unapređenje sigurnosti i kvaliteta snabdevanja električnom energijom u zapadnoj i centralnoj Srbiji, smanjenje gubitaka na prenosnoj mreži; energetski efikasniji transfer kao i veća energetska stabilnost – to su glavni aspekti nove investicije u prenosnu elektroenergetsku mrežu kroz projekat Transbalkanskog koridora koji će povezati srpsku elektroenergetsku mrežu sa Italijom, preko Crne Gore, kao i sa Rumunijom i Bosnom i Hercegovinom.
Zbog svoje prirode okrenute ka saradnji u skladu sa pristupom „Tim Evropa“, Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) je glavno sredstvo za implementaciju ambicioznog Ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan.
Već 15 godina, Investicioni okvir za Zapadni Balkan podržava Ekonomski i investicioni plan EU. Više od 3,7 milijardi evra u grantovima EU i bilateralnih donatora pokrenuli su infrastrukturne projekte i projekte privatnog sektora na ZB što je dovelo do ukupnih investicija od 31 milijarde evra – što je ekvivalentno jednoj trećini BDP-a čitavog Zapadnog Balkana.
WBIF podržava ambiciozni Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan u održivom transportu, čistoj energiji, životnoj sredini i klimatskim pitanjima, digitalnoj budućnosti, ljudskom kapitalu i konkurentnosti privatnog sektora, nadovezujući se na Agendu povezivanja (2015 – 2020) fokusiranu na transportnu i energetsku infrastrukturu.
Novi Plan rasta za Zapadni Balkan, usvojen u novembru 2023. godine, ubrzaće sprovođenje fundamentalnih reformi sa potencijalom da se udvostruči veličina ekonomija Zapadnog Balkana u narednih 10 godina.
Grantovi Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) koji su odobreni po sektorima u Srbiji:
- Održivi transport: 480,5 miliona evra
- Čista energija: 109,8 miliona evra
- Životna sredina i klimatska pitanja: 53,5 miliona evra
- Privatni sektor: 2.438 miliona evra
- Ljudski kapital: 73,5 miliona evra
- Digitalna budućnost: 35,9 miliona evra
Pročitajte više:
Od Beograda do Niša za 100 minuta brzinom od 200 km/h
Otvorena prva deonica Autoputa mira
Srbija i EU u sektorima energetike i transporta.