Autor svetske himne Roma “Đelem, Đelem” rođen je u naselju Batajnica kod Beograda 16 godina pred početak Drugog svetskog rata koji je proveo kao zarobljenik u tri koncentraciona logora. Njegovo ime je Žarko Jovanović Jagdino, a originalni naziv himne je “Opre Roma” što u prevodu znači “Držite se, Romi”.

Nema Roma koji ne zna reči ove setne pesme, ali je za zvaničnu verziju izabrana ona u izvođenju Šabana Bajramovića, rođenog Nišlije kome su sugrađani, kao “kralju romske muzike” podigli bistu u centru grada. Pevanjem je počeo da se bavi u zatvoru, na Golom otoku, u koji je dospeo zbog dezertiranja iz vojske, a on se u taj beg dao zbog ljubavi prema jednoj devojci.

Romska zajednica u Srbiji dala je brojne istaknute umetnike i kulturne radnike bez kojih srpska kultura ne bi bila gde je danas. Među njima je džez pevačica Ljiljana Petrović Batler, estradna umetnica Esma Redžepova (poreklom iz Severne Makedonije), Zoran Tairović slikar i multimedijalni umetnik, pisac i pesnik Dušan Stojanović…

Međutim, priča o položaju Roma u Srbiji ne obiluje romansiranim i muzikalnim tonovima kao pomenute biografije. Tome svedoče brojke koje prikazuju surovu realnost – diskriminaciju, siromaštvo, pravnu nevidljivost i druge izazove sa kojima se romska zajednica suočava u svakodnevnom životu.

Pored napora domaćih institucija, doprinos poboljšanju životnih uslova Roma u Srbiji dolazi i od Evropske unije (EU) koja kroz različite projekte podržava socijalnu inkluziju i unapređenje životnog standarda najugroženijih građana.

U poslednjih pet godina EU je donirala preko 115 miliona evra za unapređenje životnih uslova najugroženijih grupa u Srbiji. Od toga je 30 miliona evra izdvojeno za inkluziju ugroženih grupa među kojima i za Rome. Tim novcem obezbeđeni su stanovi i kuće za Rome u 24 opštine, a više od 5.000 ljudi dobilo je lična dokumenta.

Kroz programe podrške obrazovanju svake godine dodeljuje se 2.000 stipendija romskim učenicima, čime se stvaraju uslovi za njihovu izvesniju budućnost. Značajna sredstva uložena su i u formiranje 30 mobilnih jedinica koje pružaju pomoć na terenu, a u čijem sastavu se nalaze pedagoški asistenti, zdravstveni medijatori, koordinatori za Rome i stručnjaci iz centara za socijalni rad.

Mada su postignuti značajni rezultati u oblasti obrazovanja i pravne vidljivosti, problemi i dalje ostaju u domenu zapošljavanja i zdravstvene zaštite. Romska zajednica i dalje teško dolazi do stabilnih i pristojnih poslova. I pored toga što su aktivnosti mobilnih jedinica pokazale značajan uspeh, sistematizacija i institucionalizacija zdravstvenih medijatora još uvek čeka na rešavanje.

Jedan od najvećih izazova unapređenja Roma u Srbiji ostaje borba protiv diskriminacije kao i stvaranje društva koje prepoznaje Rome kao ravnopravne građane sa svim pravima i mogućnostima. Uravo zato, EU stavlja poseban akcenat na jačanje institucionalnih mehanizama i podizanje svesti javnosti o problemima sa kojima se romska zajednica svakodnevno suočava.

Veća socijalna uključenost Roma nije samo pitanje pružanja pomoći najugroženijima, već i pitanje razvoja društva u celini. Obezbeđivanjem jednakih šansi za obrazovanje i zapošljavanje, Srbija može da računa na veći društveni i ekonomski napredak. Uz to, jačanje veza između lokalnih zajednica i institucija doprinosi stabilnosti i socijalnoj pravdi, što je jedan od osnovnih evropskih principa.

Povodom Dana Roma, Evropske kuće organizuju niz događaja u Nišu, Novom Sadu i Beogradu, ovde možete pogledati detaljne aktivnosti.

Evropska unija ostaje najvažniji partner Srbije u izgradnji društva jednakih šansi i poštovanja ljudskih prava. Na Međunarodni dan Roma, 8. aprila, obeležava se bogato kulturno nasleđe romske zajednice, ali i podseća na obavezu da se na suzbijanju diskriminacije i unapređenju životnih uslova mora svakodnevno raditi.

Poruka EU ostaje jasna: Opre Roma! Jedinstvo u borbi za dostojanstven život svakog građanina, bez obzira na poreklo i etničku pripadnost osnovni je princip unapređenja društva. Romska zajednica nije samo deo prošlosti i tradicije, već i partner u izgradnji budućnosti Srbije.