U ponedeljak 5. decembra, predsednik Vlade Aleksandar Vučić i komesar Johanes Han će prisustvovati ceremoniji potpisivanja Finansijskog ugovora u vrednosti od 80 miliona evra za podršku temeljnoj transformaciji srpske javne uprave.
Dokument će potpisati ministarka zadužena za evropske integracije u Vladi Republike Srbije, Jadranka Joksimović, i direktorka za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji, Henoveva Ruis Kalavera.
Osamdeset miliona evra predstavlja jedan od najvećih ugovora između Srbije i EU. Ovo je bespovratna pomoć EU, preko koje će 70 miliona evra ići direktno u budžet Srbije u nekoliko tranši u periodu od tri godine, dok se 10 miliona evra odvaja za podršku realizaciji Ugovora o sektorskoj reformi.
EU ulaže ova sredstva u sveobuhvatnu reformu javne uprave koju Srbija preduzima da bi se osigurale bolje i brže javne usluge za sve srpske građane i firme, za organizovaniju i delotvorniju javnu upravu, za povećanu transparentnost javnih resursa i uključivanje građana u kreiranje politike.
Zahvaljujući tome srpska javna uprava će biti bolje opremljena da odgovori na izazove sveobuhvatnih reformi, fiskalne konsolidacije i evropskih integracija.
Reforma javne uprave je jedan od tri stuba procesa pristupanja EU, uz vladavinu prava i ekonomsko upravljanje.
Ovaj Finansijski ugovor je prvi Ugovor o sektorskoj reformi za Srbiju, a finansira se iz fondova Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) 2015 Evropske unije. Sredstva će biti obezbeđena kao direktna podrška budžetu za sufinansiranje nacionalnih planova sektorske reforme za postizanje održivih rezultata.
Sektorska budžetska podrška (SBS) je važan instrument razvojne saradnje EU koji uključuje dijalog, finansijske transfere nacionalnom trezoru zemlje korisnika, procenu učinka i razvoj kapaciteta, zasnovan na partnerstvu i zajedničkoj odgovornosti. Finansijskim sredstvima će se upravljati kroz upotrebu nacionalnih sistema za upravljanje javnim finansijama. Direktan SBS obezbeđuje način usklađivanja sa politikom, prioritetima i ciljevima zemalja korisnika, kroz sufinansiranje nacionalnih strategija za razvoj i promovisanje stabilnih i transparentnih javnih finansija.
Ugovor pokriva dve ključne reforme: javnu upravu i upravljanje javnim finansijama. Fokusira se na:
- depolitizaciju državne službe i politiku upravljanja ljudskim resursima zasnovanog na zaslugama;
- restrukturiranje javne uprave;
- uključivanje civilnog društva u kreiranje politike;
- poboljšanje službi za unapređenje poslovnog okruženja;
- bolju pripremu nacionalnog budžeta, pogotovo uključivanje budžeta državnih preduzeća.