Evropska unija pruža podršku što boljoj integraciji Roma u društvo, a naši ključni ciljevi su bolji uslovi stanovanja, obrazovanje i zapošljavanje, poručio je šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Sem Fabrici na otvaranju prvg predstavništva Evropskog romskog instituta za umetnost i kulturu (ERIAC Srbija), kao i novog sedišta Fonda za obrazovanje Roma (REF).
ERIAC je zajednička inicijativa Saveta Evrope, Fondacije za otvoreno društvo i Alijanse za evropski romski institut, dok je nemačka vlada pokrovitelj sedišta ERIAC-a u Berlinu. Cilj ERIAC-a Srbija je promocija romske umetnosti i kulture ne samo u Srbiji, već u regionu.
Svečanom otvaranju prisustvovali su predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, ambasador Nemačke u Srbiji, Tomas Šib, zamenik predsednika Fondacije za otvoreno društvo, Aleksander Soroš, kao i brojni predstavnici međunarodnih institucija i nevladinog sektora.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, je povodom otvaranja ERIAC-a Srbija izjavio: „Otvaranje Evropskog romskog instituta za umetnost i kulturu Srbije i Fonda za obrazovanje Roma pokazuje koliko napora Srbija ulaže u očuvanje romskog jezika i kulture, kvalitetno obrazovanje mladih, veće učešće Roma u javnom životu, borbu protiv diskiminacije i poštovanje socijalne jednakosti i ljudskih prava. Na ovaj način stvaramo bolju budućnost za sve građane, jer bolji život Roma znači i bolji život Srbije.“
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, istakao je da je različitost bogatsvo svake zemlje i podsetio da je mesec maj Evropski mesec različitosti i borbe protiv diskriminacije: ”Diskriminacija Roma je jedna od najvećih barijera za ostvarivanje potpune integracije Roma u društvo. Romi su jedna od najvećih manjinskih zajednica u Evropi, ali istovremeno i jedna od najranjivijih grupa u našem društvu. Diskrimancija je rezultat socio-ekonomskih barijera i nastaje usled nedostatka obrazovanja i jednakih mogućnosti, kao i nezaposlenosti.”
Ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib navodi da Nemačka podržava ERIAC od njegovog nastanka 2017. u Berlinu: “Podizanje svesti o poteškoćama s kojima se suočavaju Romi, posebno u doba globalne pandemije KOVID-19, jedan je od prioriteta nemačkog predsedavanja Savetom Evropske unije. Tokom predsedavanja koje je nedavno okončano, fokusirali smo na borbu protiv diskriminacije koja zahteva konktinuariano zalaganje za bolje obrazovanje, kao i borbu protiv predrasuda i stereotipa.”
Generalna direktorka Direktorata za demokratiju Saveta Evrope, Snežana Samardžić-Marković, u video poruci je posebno istakla da je Srbija prva država članica Saveta Evrope u kojoj se sada nalazi regionalna kancelarija ERIAC-a: “U Srbiji i u Beogradu se sada nalazi divan prostor posvećen kulturi, mesto za susrete i i uživanje u savremenoj umetnosti i kulturi culture, mesto gde se može negovati različitost.”
Inkluzija Roma je u apsolutnoj saglasnosti sa načelom EU o punom poštovanju osnovnih prava svih građana. Kao takva, predstavlja jedan od osnovnih prioriteta država članica i zemalja kandidata. Evropska komisija je u oktobru 2020. usvojila novi desetogodišnji plan za podršku Romima u EU, sa akcentom na sedam ključnih oblasti: jednakost, inkluzija, učešće, obrazovanje, zapošljavanje, zdravlje i stanovanje.
Republika Srbija je u martu 2016. usvojila Strategiju za socijalno uključivanje Roma za period od 2016. do 2025. godine. Romi su jedna od najugroženijih, diskriminisanih i marginalizovanih grupa u Srbiji. Stoga, jačanje institucionalnih kapaciteta za inkluziju Roma na lokalnom nivou ima presudan značaj. EU je daleko najveći donator u Srbiji, uključujući proces inkluzije Roma, sa tekućim projektima vrednim 30 miliona evra.