Projekt „Volvoks – Snažnije učešće civilnog društva u izradi i praćenju politika zaštite životne sredine“ ima za cilj uključivanje svih zainteresovanih građana i građanki u donošenje odluka o životnoj sredini. Kao deo prve online kampanje na ovom projektu, sprovedena je anketa „Otvori zelena vrata – koja je tvoja ključna reč“ na društvenim mrežama o stanju životne sredine u Srbiji iz ugla građana kao i ključnim promenama koje oni žele da vide u budućnosti.

Tim povodom, Mladi istraživači Srbije organizovali su konferenciju za medije „Od straha do nade – građani Srbije o životnoj sredini“ na kojoj su predstavljeni rezultati ove ankete koja je bila aktivna u periodu od 11. marta do 15. aprila na sajtu Koalicije 27. Od ispitanika je traženo da izaberu ključnu reč kojom bi opisali trenutno stanje životne sredine u Srbiji, kao i da kroz jednu reč opišu kako bi želeli da životna sredina izgleda u budućnosti u Srbiji.

Predstavnik Delegacije Evropske unije u Srbiji, Ekmel Čizmečiolu, istakao je da se projekat Volvox finansira kroz Instrument civilnog društva EU (Civil Society Facility, CSF). „U demokratskom društvu je od ključnog značaja glas građana, a civilno društvo ima presudnu ulogu u tome, da omogući građanima da se čuje njihov glas, da izraze njihovu zabrinutost ili prioritete, da se uvere da donosioci odluka uzimaju u obzir njihove stavove i mišljenja bilo na nacionalnom ili lokalnom nivou“, kazao je Čizmečiolu.

Programski menadžer za zaštitu životne sredine iz Delegacije Evropske unije u Srbiji, Jordi Kadilja Falko, u uvodnoj reči konferencije govorio je o prioritetima Zelene agende za Zapadni Balkan: „Ovaj projekat ima dobar tajming s obzirom da je Zelena agenda usvojena 2020.

Tanja Petrović, izvršna direktorka Mladih istraživača Srbije, podsetila je da je anketu popunilo blizu 600 ispitanika iz cele Srbije, i da se iz pristiglih odgovora jasno uočava da građani i građanke u Srbiji nisu zadovoljni trenutnim stanjem životne sredine u Srbiji, kao i da imaju viziju kako bi ona zaista trebala da izgleda, i koje su to eventualne mere koje bi se mogle sprovesti da se dođe do tog željenog stanja.

Kao ključne reči koje su građani i građanke izabrali da opišu trenutno stanje životne sredine u Srbiji izdvajaju se: zagađeno, alarmantno, ugroženo, opasno, degradirajuće, rizično, zabrinjavajuće, prljavo, sivo, zapušteno, kritično, loše.

Kada su u pitanju reči kojima su opisali svoju viziju životne sredine u Srbiji izdvajaju se sledeće reči: čisto, zdravo, mirno, bez otpada, očuvano, održivo, zeleno, zatim, harmonično, očuvano, nezagađeno, bogato i u skladu sa zakonima i propisima.

Razumevanje problema sa kojima se suočavamo na polju zaštite životne sredine dobra je polazna osnova za iznalaženje mehanizama za veću uključenost građana u ovu oblast. Anketa nije samo pokazatelj stavova, iako je primarno korišćena u te svrhe, već i način za podizanje svesti o problemima i nedostacima u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji.

Jedan od glavnih ciljeva projekta VOLVOX- Snaga zajednice, između ostalog, je i podsticanje većeg, informisanog učešća građana u procesima donošenja odluka u oblasti zaštite životne sredine, zasnovanih na saradnji i poverenju između državnih institucija i civilnog društva, kako bi procesi razvoja politika bili transparentni i inkluzivni.

Dvogodišnji projekat „Volvoks – Snažnije učešće civilnog društva u izradi i praćenju politika zaštite životne sredine“, sprovode Mladi istraživači Srbije u partnerstvu sa Beogradskom otvorenom školom (BOŠ) i Regulatornim institutom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), a finansira ga Evropska Unija.