Evropska komisija je danas usvojila godišnji paket proširenja, uključujući sedam pojedinačnih izveštaja, u kojima procenjuje sprovođenje politike proširenja Evropske unije, zasnovanoj na utvrđenim kriterijumima te pravičnoj i rigoroznoj uslovljenosti.
Napredak na evropskom putu je objektivan proces zasnovan na zaslugama koji zavisi od konkretnih rezultata koje postiže svaka pojedinačna zemlja, a među kojima su vladavina prava, pravosuđe i osnovna prava najosnovniji prioriteti. Kredibilna perspektiva proširenja zahteva ulaganje kontinuiranih napora i sprovođenje nepovratnih reformi. Proširenje EU je investicija u mir, bezbednost i stabilnost u Evropi: perspektiva članstva u EU ima snažan tranformacioni efekat na partnere u procesu te donosi trajne pozitivne demokratske, političke, ekonomske i društvene promene.
Komisija je danas preporučila Savetu da, u svetlu postignutog napretka te održavanja i intenziviranja trenutnog reformskog zamaha, donese odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Bivšom jugoslovenskom Republikom Makedonijom i Albanijom. Kada je u pitanju Bivša jugoslovenska Republika Makedonija, realizacija hitnih reformskih prioriteta će biti presudna za dalji napredak zemlje. Kada je reč o Albaniji, presudan će biti napredak u ključnoj oblasti vladavine prava, tačnije u primeni svih pet reformskih prioriteta, kao i dalje postizanje konkretnih rezultata u reevaluaciji sudija i tužilaca. Kako bi podržala ovaj proces, Komisija će primeniti novi, intenzivniji pristup pregovaračkim poglavljima vezanim za pravosuđe i osnovna prava i pravdu, slobodu i bezbednost. Ovaj korak napred u dugotrajnom procesu je u skladu sa pristupom zasnovanom na zaslugama i rigoroznoj uslovljenosti, koji je nedavno potvrđen Komisijinom Strategijom za Zapadni Balkan. Kako se navodi Strategiji, EU i sama mora da bude spremna za nove članice – nakon što one ispune uslove – kako u institucionalnom tako i u finansijskom smislu. Pre nego što postane veća, Unija mora biti snažnija, izdržljivija i efikasnija.
Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost/potpredsednica Komisije Federika Mogerini izjavila je: „Korak napred za Bivšu jugoslovensku Republiku Makedoniju i Albaniju je korak napred za čitav region Zapadnog Balkana. Naš strateški fokus i angažman donose praktični napredak i koristi za građane u regionu. Rad na reformama i modernizaciji mora biti nastavljen u korist partnera i Evropske unije.“
Johanes Han komesar za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju izjavio je: „Naša politika proširenja je i dalje ključni pokretač reformi na Zapadnom Balkanu. Ona modernizuje ekonomije i društva u regionu i postepeno ih čini prosperitetnijim i stabilnijim mestom, što je u interesu i same EU. Preporukama koje smo danas dali za Bivšu jugoslovensku Republiku Makedoniju i Albaniju prepoznajemo ostvareni napredak. To je važan korak napred, ali jedno je jasno – i to važi za sve zemlje Zapadnog Balkana: nema prečica na putu ka EU. I dalje ima značajnih nedostataka. Moramo da vidimo da se reforme, naročito u oblasti vladavine prava, sprovode energičnije i da ostvaruju održive rezultate. Te reforme se ne sprovode „zbog Brisela“ – efikasno pravosuđe, delotvorna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, efikasna javna uprava, snažnije ekonomije – od svega toga će direktne koristi imati region i njegovi građani, kao i čitava Evropa.“
Procena ostvarenog napretka i utvrđivanje manjkavosti zemljama daje podstrek i smernice za sprovođenje dalekosežnih reformi. Da bi perspektiva pristupanja postala realnost, zemlje moraju da odrede prioritetne reforme u fundamentalnim sektorima vladavine prava, ljudskih prava, demokratskih insititucija i reforme državne uprave, kao i u oblasti privrednog razvoja i konkurentnosti, što su oblasti u kojima se beleže nedostaci. Zemlje moraju da osiguraju da se reforme sprovode propisno i da daju održive konkretne rezultate. Komisija će nastaviti da podržava ove reformske napore pružanjem političke i finansijske pomoći.
Programi ekonomskih reformi
Komisija je po prvi put zajedno sa paketom proširenja objavila i godišnju procenu programa ekonomskih reformi za Zapadni Balkan i Tursku. Godišnje procene programa ekonomskih reformi za zemlje Zapadnog Balkana i Tursku pokazuju kontinuirani rast i napore za jačanje makroekonomske i fiskalne stabilnosti u svetlu aktuelnih nedostataka. Zdrave politike bi trebalo očuvati i osnažiti, a reforme ubrzati kako bi se smanjili uporni makroekonomski rizici i iskoristili izvori za ostvarivanje održivog dugoročnog rasta te ubrzala konvergencija sa EU.
Programi ekonomskih reformi igraju ključnu ulogu u unapređenju procesa planiranja ekonomskih politika i upravljanja reformama čiji je cilj jačanje konkurentnosti i poboljšanje uslova za inkluzivni rast i otvaranje radnih mesta. Oni partnerskim zemljama pomažu da ispune ekonomske kriterijume za pristupanje i pripreme ih za učešće u evropskom semestru ekonomske političke koordinacije u EU nakon pristupanja. Ove godine su ta dva paketa po prvi put objavljena istovremeno, čime je istaknut značaj funkcionalne ekonomije za ostvarivanje napretka na putu ka EU.
KONTEKST
Proces proširenja
Aktuelna agenda proširenja obuhvata partnere sa Zapadnog Balkana i Tursku. Pristupni pregovori su otvoreni sa zemljama kandidatima Crnom Gorom (2012), Srbijom (2014), Turskom (2005). Bivša jugoslovenska Republika Makedonijia ima status zemlje kandidata od 2005, dok je Albanija taj status dobila 2014. Bosna i Hercegovina (koja je prijavu za članstvo podnela u februaru 2016) i Kosovo (sa kojim je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupio na snagu u aprilu 2016) imaju status potencijalnih kandidata.
Za detaljne zaključke i preporuke o svakoj pojedinačnoj zemlji pogledajte:
Strateški dokument: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/20180417_strategy_paper_en.pdf
Crna Gora: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3409_en.htm
Srbija: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3406_en.htm
Turska: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3407_en.htm
Bivša jugoslovenska Republika Makedonija: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3405_en.htm
Albanija: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3403_en.htm
Bosna i Hercegovina: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3408_en.htm
Kosovo: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3404_en.htm
Programi ekonomskih reformi zemalja Zapadnog Balkana i Turske: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/20180417-erp-factsheet.pdf