Evropska Komisija je u poslednjih sedam godina doprinela UNICEF-u sa ukupno 845 miliona evra u svim oblastima. Od toga, 235 miliona je potrošeno na obrazovanje, a 52 miliona na projekte zaštite dece.
Izvršni odbor UNICEF-a, koji se održava u Njujorku, je dobra prilika za EU i UNICEF da sumiraju rezultate i razgovaraju o budućoj saradnji.
EU i UNICEF su u proteklih sedam godina kao strateški partneri sarađivali u zajedničkoj misiji pomoći partnerskim zemljama u ostvarivanju milenijumskih ciljeva razvoja: naročito onih koji se tiču zaštite dece, zdravlja majke i deteta, borbi protiv dečje paralize, obrazovanja i ishrane.
Evropska Komisija je u poslednjih sedam godina doprinela UNICEF-u sa ukupno 845 miliona evra u svim oblastima. Od toga, 235 miliona je potrošeno na obrazovanje, a 52 miliona na projekte zaštite dece.
Kroz ugovore sa zemljama iz Fonda za razvoj, potrošeno je 320 miliona evra u cilju ubrzanog postizanja konkretnih milenijumskih ciljeva u oblasti zdravstva, obrazovanja i ishrane.
1) Saradnja u fokusu: zajednički rad na poboljšanju zdravlja majke i deteta u afričkim, karipskim kao u zemljama Pacifika.
U Etiopiji će 40,4 miliona evra biti uloženo u unapređenje zdravlja majki i novorođenčadi. Kroz olakšan pristup i povećano korišćenje zdravstvenih službi. Ovo unapređenje uključuje i zdravstvene ustanove, kvalitetom opreme i obukom osoblja. Projekat ima za cilja da smanji stopu smrti novorođenčadi sa 676 (2011.) na 267 (do 2015.) na 100,000 slučajeva.
U Zambiji, 41,5 miliona će biti upotrebljeno na unapređivanje zdravlja majki i novorođenčadi kao i ishrane, koja se uzima za najčešći uzrok smrti kod dece. Povećana upotreba zdravstvenih usluga od strane najugroženijih žena i dece, ima za cilj da smanji stopu smrti novorođenčadi za 40% u najpogođenijim područjima.
U Malaviju, 17,6 miliona evra iz EU fondova, biće namenjeno nacionalnim naporima ostvarivanja milenijumskih ciljeva razvoja vezanih za vodu i zaštitu životne sredine. Preko 720,000 školske dece u najmanje 1200 osnovnih škola će imati koristi od unapređenih sanitarnih uslova, poboljšanog snabdevanja vodom i higijenskih usluga.
U Mozambiku, 51,000 ljudi će dobiti pristup čistoj vodi i sanitarnim objektima, zahvaljujući doprinosu EU od 9 miliona evra koji će biti upotrebljeni za razvoj isplativog i održivog snabdevanja vodom i sanitarnim usugama.
U Nigeru, UNICEF radi na sprečavanju hronične neuhranjenosti kao i na poboljšanju navika u ishrani majke i deteta. Fond EU od 9,5 miliona evra poboljšaće zdravlje i ishranu 1,6 miliona dece mlađe od pet godina kao i njihovih majki.
Zahvaljujući trogodišnjem programu u vrednosti od 1,8 miliona evra u Gvineji Bisao, preko 357,000 trudnica kao i dece uzrasta nižeg od pet godina, dobiće poboljšani pristup zdravstenoj nezi majke i deteta: na ovaj način će se smanjiti stopa smrtnosti majki i dece.
Fond EU od 23 miliona evra, pomoći će unapređenje osnovne zdravstvene nege u Sijera Leoneu, kroz poboljšanu zdravstvenu negu dece, trudnica i dojilja.
Zahvaljujući 3,7 miliona evra doprinosa EU, više ljudi, naročito najosetljivijih kao što su majke i deca, u urbanim područjima Somalije će imati pristup čistoj pijaćoj vodi.
U Istočnom Timoru, fond od 10 miliona evra će pomoći da se dostigne cilj smanjivanja broja neuhranjene dece za 50% do kraja 2014. 124,000 dece i njihovih majki će imati koristi od unapređenog pristupa zdravstvenoj nezi i brizi o ishrani majki, beba i dece.
2) Saradnja u fokusu: Zajednički rad u borbi protiv genitalnog sakaćenja žena i dečjih brakova
Od 2008. i 2012, EuropeAid je obezbedio 3,9 miliona evra podrške UNICEFU kao doprinos napuštanju društvenih normi štetnih po devojčice i žene: projekta pod nazivom “Pitanje rodne ravnopravnosti”.
Genitalno sakaćenje žena i dečji brakovi utiču na živote miliona devojčica svakog dana. Procenjuje se da se skoro 125 miliona devojčica i žena podvrgne nekom obliku genitalnog sakaćenja i da žive sa bolnim posledicama. Svake godine oko tri miliona devojčica, što je 8000 dnevno, trpi ovu naviku. Devojčice su najčešće starosti između 5 i 11 godina i mnogima je onemogućen zdravstveni nadzor.
Dok su milioni devojčica i žena i dalje u opasnosti od podvrgavanja genitalnog sakaćenja, napredak je učinjen u cilju okončavanja ove štetne navike. EU je radila sa UNICEF-om na suzbijanju ovih navika i kroz zajednički projekat napuštanja društvenih normi štetnih za devojčice i žene, UNICEF i EU su podržali porodice, zajednice i zemlje.
Već se oseća uticaj: Senegal je na primer napravio neverovatan napredak zahvaljujući EU i međunarodnoj podršci. Za manje od jedne decenije, preko 5300 zajednica je prestalo sa ovom navikom, što je dovelo do toga ova zemlja postane prva u svetu koja će proglasiti potpuno ukidanje ove navike, što se očekuje u 2015.
EU pruža podršku u organizovanju velikih diskusija zajednica, zasnovanih na ljudskim pravima, zajedničkom odlučivanju i proširenoj socijalnoj mreži, kao i objava na nivou zajednica i oblasti koje garantuju napuštanje ove prakse.
Projekat je doprineo spasavanju hiljada devojčica od genitalnog sakaćenja u pet afričkih zemalja: Egipat, Etiopija, Eritreja, Senegal i Sudan. U Egiptu je broj porodica koje su objavile napuštanje ove navike porastao sa 3000 porodica 2007. godine, na 17,772 porodice u 2011. godini.