Koncerti klasične, džez, etno i rok muzike na više lokacija u Beogradu obeležiće dvadesetšesto izdanje Guitar Art Festivala, koji je jedan od najznačajnijih te vrste u Beogradu. ove godine održava se od 14. do 18. maja kada će ugostiti 70 gostiju iz 15 zemalja.

Konferencija povodom otvaranja festivala počela je izložbom „Živeti umetnost i muziku gitare“ grafičkog umetnika iz Kotora, Nikole Ćurčina, koju će posetioci moći da pogledaju do 18. maja u Salonu Evropske kuće.

„Prošlog petka, na Dan Evrope, imali smo priliku da uživamo u muzičkom doživljaju zahvaljući više od 20 talentovanih gitarista iz Guitar Art Akademije, kao i horu Beobaleta koji su priredili pravi spektakl ispred Evropske kuće, uz Odu radosti i druge numere“, istakla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, na konfreneciji za novinare i dodala da nas takvi događaju uvek podsećaju na to koliko umetnost i kultura mogu da nas inspirišu i povežu, a to je upravo ono što ovaj festival godinama radi: „Posebno cenimo edukativnu misiju festivala i podršku mladim umetnicima i negovanju nove generacije gitarista.“

Festival 14. maja otvara poznati gypsy jazz sastav Rosenberg u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine, kada će publici predstaviti novi projekat i aktuelni album „La Familia“. Koncert se realizuje uz podršku i pomoć Ambasade Kraljevine Holandije u Beogradu.

„Ove godine koncert izvodi Rosenberg Trio zajedno sa porodicom, la familia. Ovaj projekat snimili smo 2016, i održali smo veliki broj koncerata u Holandiji“, kazao je Stokelo Rosenberg (Stochelo Rosenberg) i dodao da je posebno ponosan na ovaj projekat, jer su im se pridružili i drugi članovi njegove porodice, vokalista Džoni Rosenberg, kao i nova gitarska zvezda Mozes Rosenberg.

Drugi dan festivala rezervisan je za tri koncerta klasične muzike u sali Beogradske filharmonije. Toni Harda, mladi japanski gitarista održaće prvi koncert, zatim poznati italijanski klasični gitarista Karlo Markione (Carlo Marchione) nastupa u okviru drugog koncerta večeri, a velika završnica večeri je koncert posvećen srpskoj savremenoj muzici za gitaru. „Ja se osećam kao stari prijatelj ovog festivala, jer za mene je ovo već peto izdanje festivala koje pratim“, kazao je Roberto Činkota (Roberto Cincotta) Direktor Italijanskog instituta za kulturu u Srbiji.

Koncertom klasične muzike, Roginjski – Spajić Duo počinje i treći dan festivala. Svetlana Spajić je dobitnica nagrade Heroina nasleđa za 2024, koju dodeljuju Delegacija EU u Srbiji i Evropa Nostra Srbija. Koncertom Timotej Kosovinaca & Gitarskog orkestara Ljudmila Rusa u sali Beogradske filharmonije počinje četvrti dan festivala koji je posvećen klasičnoj muzici. Drugi koncert večeri je rezervisan za poljskog gitaristu Marcin Dilu (Marcin Dylla), a po prvi put u Beogradu koncert će održati i Romanina Guitar Trio.

„Ove godine, imamo dva izuzetna poljska umetnika na festivalu, Marcina Dilu i Rafaela Roginjskog koji je već poznat beogradskoj publici, ali i novosadskoj i šabačkoj, jer on  je nekoliko puta gostovao u Srbiji, i jako je interesantan zato što se bavi istraživanjem muzičkog nasleđa srednje i istočne Evrope“, kazala je Mila Gavrilović, urednica kulturnog programa u Poljskom institutu u Srbiji.

Beogradski gitarski dan koji okuplja 1,000 gitarista biće održan u nedelju 18. maja na Kalemegdanu na Platou Pobednik u okviru završnog programa Guitar Art Festivala. U programu matine koncerta nastupiće poznati džez kvintet – Andraš Parnicki (Andras Parniczky) iz Mađarske, veliki Orkestar klasičnih gitarista Srbije pod dirigentskom palicom italijanskog maestra – Vito Nicola Paradisa, kao i solisti Vlatko Stefanovski na gitari, Bako Jovanović na tamburi i Aleksandar Nikolić na bandoneonu.

„Andraš je apsoltno legendarna figura mađarske gitarske umetnosti“, istakao je Robert Kasab (Róbert Kaszab), direktor Mađarskog kulturnog centra Collegium Hungaricum u Beogradu, i dodao da je Andraš u svojoj umetnosti uspeo da uhvati suštinu mađarske muzike.

Generalni pokrovitelji festivala su Grad Beograd i Ministrastvo kulture Republike Srbije.