Po drugi put otkako je članica Evropske unije, Poljska će predsedavati Savetu EU narednih šest meseci, počev od 1. januara 2025. godine. „Izazovno“ – tako jednim rečju opisuje buduće poljsko predsedavanje Savetom EU Kamila Duda-Kavecka, otpravnica poslova a.i. u Ambasadi Republike Poljske u Srbiji.

Kriza i sukobi na Bliskom istoku, rat u Ukrajini koji traje skoro tri godine i veliki izazov migracija iz ovih delova sveta – neki su od problema koje Poljska preuzima od Mađarske, koja je prethodnih šest meseci bila na čelu Saveta.

Emanuele Žiofre, šef Delegacije EU u Srbiji, naveo je da su napravljeni važni pomaci u politici proširenja tokom mađarskog predsedavanja i dodao da bi to trebalo da se nastavi i tokom predsedavanja Poljske i ukazujući da je pravo vreme da se ubrza proces reformi.

„Nalazimo se usred važnih razgovora u Briselu, uključujući i Srbiju i kako da stvari unapredimo. Mislim da će poljsko predsedavanje nastaviti taj posao“, rekao je Žiofre.

Prema njegovim rečima, uspostavljena je dobra politička dinamika za napredak i ubrzanje proširenja.

„Videli smo toliko napretka pod mađarskim predsedavanjem, toliko napretka sa Zapadnim Balkanom, kao i sa Ukrajinom i Moldavijom. Siguran sam da će se taj napredak nastaviti. Sada je zaista trenutak da se intenziviraju i ubrzaju reforme u svim zemljama, a posebno u Srbiji“, naveo je i podsetio da se Srbija obavezala da će ispuniti sve kriterijume za članstvo do kraja 2026. godine.

Tokom svog mandata, Mađarska je upravljala Savetom u posebno izazovnom periodu, obeleženom završetkom starog i početkom novog institucionalnog ciklusa unutar EU. Ovaj prelaz bio je opterećen brojnim globalnim krizama – od rata u Ukrajini i eskalacije na Bliskom istoku do neizvesnosti u vezi sa potencijalnim političkim promenama u Sjedinjenim Američkim Državama.

Jožef Zoltan Mađar, ambasador Mađarske u Srbiji, naveo je da je Srbija po pitanju napretka u evrointegracijama napravila velike korake u prethodnih šest meseci mađarskog predsedavanja.

„Mi se nadamo da će u Briselu narednih dana zemlje članice prepoznati rezultate koje je napravila Srbija i da će dati saglasnost i zeleno svetlo da se Srbija pripremi za otvaranje Klastera 3“, kazao je Mađar.

Govoreći o mađarskom predsedavanju Savetom EU koje se približava kraju, Mađar kaže da ne mogu da budu nezadovoljni i ukazuje da se poklopilo sa tranzicionim periodom u institucijama EU.

„Nadamo se da će predsedavanje Poljske biti isto konzistentno i da će se zapravo ceniti sve ono što su učinile zemlje kandidati“, kazao je Mađar i podsetio u tom smislu da je za vreme mađarskog predsedavanja sa Albanijom otvoren početni Klaster, a da se nadaju da će Crna Gora ovih dana preliminarno zatvoriti određena poglavlja.

Poljska će se fokusirati na inicijative koje jačaju evropsku bezbednost u različitim dimenzijama: spoljnoj, unutrašnjoj, informativnoj, ekonomskoj, energetskoj, prehrambenoj i zdravstvenoj. Kroz adresiranje ovih aspekata, poljsko predsedavanje ima za cilj izgradnju otpornosti, jačanje poverenja i obezbeđivanje svetlije budućnosti za Evropu i njene građane.

„Radićemo na pitanjima bezbednosti u svim mogućim dimenzijama, od spoljne bezbednosti, unutrašnje bezbednosti, kao i ekonomije, hrane i zdravlja. Smatramo da je trenutna geopolitička situacija ozbiljna i da je bezbednost tema o kojoj svi brinu i o kojoj svi žele da razgovaraju“, kazala je Duda-Kavecka.

Ona je dodala dabezbednost znači i promovisanje evropskih vrednosti u neposrednom susedstvu Evropske unije.

„To znači da će proširenje sigurno biti tema na vrhu prioriteta tokom našeg predsedavanja“, kazala je Duda-Kavecka.

Kako kaže, tokom narednih šest meseci očekuju se veoma opipljivi koraci i podvlači da je proširenje EU i za Poljsku, kao i za druge zemlje članice, proces koji je zasnovan na zaslugama.

„Ne može biti napretka bez zasluga, bez koraka koje su preduzele zemlje kandidati“, navodi Duda-Kavecka.

Programska direktorka Centra za evropske politike Milena Mihajlović Denić vidi u Poljskoj saveznika Srbije na putu ka EU i ističe da bi sa Poljskom trebalo razgovarati o tome kako može da podstakne i podrži Srbiju u njenim daljim reformskim koracima i u daljem napretku u samom procesu pristupanja.

„Poljska je prošle godine nakon jednog dugog perioda demokratskog osipanja kada je u pitanju stanje u njenoj demokratiji i vladavini prava uspela da taj proces preokrene. Mislim da ima puno da ponudi Srbiji u smislu i podsticaja i saveta“, rekla je Mihajlović Denić.

Ona veruje da da Poljska može da podstakne reforme u Srbiji tako što će njeni predstavnici tokom predsedavanja insistirati na demokratskim reformama, na reformama u oblasti vladavine prava.

Od „Učinimo Evropu ponovo velikom“ do „Bezbednost, Evropo“

Uz povećana očekivanja i nagomilane izazove, mađarsko predsedavanje fokusiralo se na unapređenje konkurentnosti EU, što je pokrenuto Dragijevim izveštajem, koji je otvorio diskusije među državama članicama i institucijama EU. Pored toga, politika proširenja ostala je visoko na agendi. Crna Gora i Albanija ostvarile su značajan napredak, reflektujući prioritete mađarskog predsedavanja i njihov slogan „Učinimo Evropu ponovo velikom“. Međutim, postavlja se pitanje o efikasnosti mađarskog liderstva u postizanju ciljeva, poput jačanja unutrašnje kohezije EU i ubrzanja procesa proširenja.

Poljskim predsedavanjem, Centralna Evropa nastavlja da igra ključnu ulogu u liderstvu Saveta EU. Ovaj trenutak dolazi u periodu kada su Evropski parlament i Komisija u potpunosti formirani, što otvara prostor za unutrašnje reforme i jačanje jedinstva unutar Unije. Poljska, poznata po svojoj posvećenosti evropskim integracijama i podršci Ukrajini tokom tekućeg sukoba, suočava se s velikim očekivanjima.

Ova tranzicija predsedavanja pruža dinamičnu priliku za sagledavanje poljske vizije i njenog doprinosa izgradnji jače, jedinstvenije i otpornije Evropske unije. Očekuje se da će Poljska kroz svoje inicijative dodatno učvrstiti napore EU u očuvanju unutrašnje kohezije i odgovoru na globalne izazove, dok nastavlja da održava zamah u procesu proširenja.

Od decembra 2016. godine, tradicionalno, na šest meseci održava se razgovor o predsedavanju Saveta EU kao deo serije okupljanja koje je pokrenuo CEP, uz podršku Delegacije EU u Srbiji. Njegov osnovni cilj je da podstakne suštinsku debatu o prioritetima EU, nudeći uvid u perspektive odlazećih i dolazećih predsedništava Saveta EU. Fokusiran na ključne teme u procesu pristupanja, ovaj dvostruki događaj služi kao platforma za unapređenje diskursa o integraciji Srbije u EU.