Izložba fotografija „Pravoslavne crkve i kapele u Estoniji“ otvorena je u Muzeju Srpske pravoslavne crkve, uz poruku da se stvaranje snažnih bilateralnih odnosa između zemalja ne sastoji samo od diplomatskih i poslovnih kontakata, već su za to važni i kulturni i drugi odnosi. Izložba će trajati do 19. maja.
Otvarajući izložbu, ambasador Estonije u Srbiji (na nerezidencijalnoj osnovi) Danijel Šer istakao je da se danas fokusiramo na kulturu i razvoj naših kulturnih odnosa, te izrazio uverenje da će izložba predstaviti jednu stranu istorije koju mnogi ne poznaju.
„Ne samo kada je reč o pravoslavlju, Estonija ima veliku istoriju drvenih crkava i to se vidi i na izložbi“, rekao je Šer koji je izložbu otvorio sa patrijarhom SPC Irinejom.
Šer je dodao je tom prilikom preneo pozdrave estonskog ministra spoljnih poslova Svena Miksera, koji je juče boravio u poseti Srbiji.
Navodeći da se pretpostavlja da je pravoslavlje došlo u Estoniju između 10. i 12. veka, dok prvo pominjanje pravoslavne kongregacije datira iz 1030. godine, Šer je rekao da je istočno pravoslavlje druga konfesija u toj zemlji, posle luteranstva.
Naznačio je da mu je drago zbog saradnje sa SPC.
„Ovaj muzej je nešto posebno i dela koja se ovde čuvaju su važne ne samo za crkvu već i za celu zemlju. Fotografije Estonije su samo dodatni razlog da se muzej poseti“, poručio je Šer koji je domaćinima poklonio knjigu sa slikama svih estonskih manastira, crkava i kapela.
Patrijarh Irinej poručio je da je izložba prilika da Estonija pikaže deo svoje hrišćanske kulture, a za nas da bliže upoznamo naše prijatelje iz Estonije.
Dodao je da se u Estoniji, kao i u drugim slovenskim zemljama, vidi da je komunizam ostavio velike tragove, jer su i tamo pojedini značajni crkveni objekti zapušteni.
„Istina, istina mnogi se obnavljaju, grade se i novi, ali postoje veliki i značajni stariji objekti koji nisu u najboljem stanju. Nadamo se da će svetinje biti uređene i bile u stanju da svedoče o velikoj i značajnoj prošlosti“, rekao je Irinej.
Izložba je prilika da vidimo svedočanstvo estonske kulure i na taj način potvrdimo prijateljstvo i bliskost.
„I da pokažemo da je naša država i crkva raspoložena da pomogne i otvori svoja vrata da se prikažu sva kulturno istorijska dostignuća estonskog naroda“, rekao je poglavar SPC.
Pravoslavne kupolne crkve mogu se naći na neočekivanim mestima u Estoniji, navodi se u pratećoj brošuri ove izložbe. Izolovane, one su često smeštene daleko od sela i naselja, ali vidljive sa obližnjeg puta. Tipične su za one delove Estonije gde je pravoslavlje bilo dominantnije, ali i gde su se bolje čuvale i održavale (u istočnoj Estoniji).
Takođe, na izložbi se mogu videti fotografije nekoliko sjajnih, očuvanih gradskih pravoslavnih crkava u tradicionalno luteranskoj Estoniji. Izložba daje pregled istorije pravoslavlja i pravoslavne sakralne arhitekture u Estoniji.
Prema popisu stanovništva iz 2000. godine, procenat pravoslavnih vernika među ukupnim brojem religioznih od najmanje 15 godina starosti, iznosio je 13,9%, procenat luteranaca u istoj grupi bio je 14,8%. Prema istom popisu, samo 12,9% pravoslavnih vernika bili su Estonci. Prema popisu iz 2011. godine, ovaj procenat je porastao na 16%.
Autori izložbe su Janus Plat i Lejle Valja, a organizovali su je Muzej SPC, Ministarstvo spoljnih poslova Estonije i Počasni konzulat Estonije u Beogradu.