Predsedavanje Savetom Evropske unije se rotira između država članica na svakih šest meseci, a zadatak predsedavajuće zemlje u tom periodu je da podstiče rad Saveta. Savet EU je telo koje ima presudnu ulogu u procesu donošenja odluka u EU i koje zajedno sa Evropskim parlamentom usvaja zakone i koordinira politike EU.
Predsedništvo daje priliku svakoj državi članici da, nezavisno od dužine njenog članstva, utiče na programe EU i usmerava njene napore. Nakon Slovačke, Malta će ovaj zadatak obavljati po prvi put od 1. januara do 30. juna 2017. nakon čega će štafetu predati Estoniji.
Predsedavajuće države članice tesno sarađuju u grupama od po tri države, poznatijim kao „trojke”. Ovaj sistem je uveden Lisabonskim ugovorom 2009. godine. Trojka definiše dugoročne ciljeve i priprema zajednički program u kom iznosi teme i glavna pitanja kojima će se Savet baviti u periodu od 18 meseci. Na osnovu tog programa, svaka od tri države priprema svoj detaljni šestomesečni program.
Aktuelnu trojku čine predsedništva Holandije, Slovačke i Malte.
Prioriteti malteškog predsedništva u 2017. su dostupni ovde
Zadaci predsedništva
Zadatak predsedništva je da podstiče rad Saveta EU u pogledu zakonodavstva EU, obezbeđivanja kontinuiteta programa EU, propisnog sprovođenja zakonodavnog procesa i saradnje između država članica. Da bi uspešno realizovalo ovaj zadatak, predsedništvo mora da deluje kao pošten i neutralan posrednik.
Predsedništvo ima dva osnovna zadatka:
- Priprema sastanke u Savetu i njegovim pripremnim telima i predsedava im
Predsedništvo predsedava sastancima različitih sastava Saveta (sa izuzetkom Saveta za spoljne poslove) i njegovih pripremnih tela, uključujući stalne komisije poput Komiteta stalnih predstavnika (Coreper) kao i radnih grupa i odbora koji se bave konkretnim temama.
Predsedništvo se stara o propisnom vođenju diskusija kao i o pravilnoj primeni poslovnika i metoda rada Saveta.
Savet takođe organizuje formalne i neformalne sastanke u Briselu i u zemlji rotirajućeg predsedništva.
- Predstavlja Savet u odnosima sa drugim institucijama EU
Predsedništvo predstavlja Savet u odnosima sa drugim institucijama EU, konkretno u odnosima sa Komisijom i Evropskim parlamentom. Njegova uloga je da postigne dogovor o zakonodavnim predlozima učešćem u trijalozima, neformalnim pregovaračkim sastancima i Odborima za usaglašavanje.
Predsedništvo ostvaruje tesnu saradnju sa:
- predsednikom Evropskog saveta
- visokim predstavnikom Unije za spoljne poslove i politiku bezbednosti
- Osim što podržava njihov rad, od predsedništva se ponekad zahteva da obavlja određene zadatke za visokog predstavnika poput predstavljanja Saveta za spoljne poslove pred Evropskim parlamentom ili predsedavanja Savetom za spoljne poslove tokom rasprava o pitanjima zajedničke trgovinske politike.