Nastavak i ubrzanje procesa evropskih integracija, rad na održivoj fiskalizaciji i poboljšanje primene zakona, samo neke od preporuka koje se nalaze u ovogodišnjoj Beloj knjizi, koju izdaje Savet stranih investitora.

Delegacija Evropske unije blisko sarađuje sa Savetom stranih investitora kako bi stekla razumevanje na koji način se zakonodavstvo primenjuje „na terenu“, kaže ambasador EU Emanuele Žiofre. Takve informacije su test realnosti kada pokušavamo da razumemo i identifikujemo probleme koji utiču na investitore i poslovno okruženje u Srbiji, napominje ambasador Žiofre.

68 posto kompanija koje su članovi Saveta dolaze iz EU.

„Želim da istaknem kontinuiranu i odlučnu podršku EU evropskoj perspektivi Srbije i procesu proširenja. Zapadni Balkan je deo iste Evrope i zato treba da bude deo Evropske unije. Ovaj region je strateški prioritet za EU. To je potvrđeno i posetom naše predsednice Fon der Lajen krajem septembra, kao i Samitom EU-Zapadni Balkan na Brdu u Sloveniji“, napominje ambasador Žiofre.

Trgovina i strane direktne investicije su se brzo oporavile sa pozitivnim izgledima u 2021, a privreda Srbije je ostala blisko integrisana sa EU kao najvažnijig trgovinskog partnera, čineći 61,4% ukupne trgovine Srbije u 2020. godine, podseća Žiofre.

„Ipak, glavne strukturne reforme javne uprave i državnih preduzeća nastavile su sporo da napreduju. Država i dalje zadržava snažan uticaj u ekonomiji. Očekujemo da će se ove važne reforme ubrzati u korist i poreskih obveznika i preduzeća. Privatni sektor ometaju slabosti u vladavini prava, uglavnom povezane sa korupcijom i neefikasnošću pravosuđa“, napominje ambasador Žiofre.

Na kraju, šef Delegacije EU u Srbiji pozvao je sve da detaljno analiziraju nalaze Bele knjige i Izveštaja Evropske komisije i primene preporuke kako bi se ubrzao privredni i ekonomski razvoj.

Premijerka Brnabić navodi da je najbolji rezultat ostvaren u oblasti digitalizacije i elektronskog poslovanja. Prema njenim rečima, digitalizacija će obezbediti i efikasniju javnu upravu i doprineti borbi protiv korupcije, ali i doprineti bržem privrednom rastu.

Ona je navela podatak da IT sektor i ovoj godini ostaje najveći izvoznik i da će ove godine po prvi put neto izvoz tog sektora preći milijardu evra, ocenivši da to pokazuje koliko smo brzo napredovali u ovom domenu.

Kao najslabiji rezultat iz Bele knjige navode se radno-pravni propisi. Predsednica Vlade ocenjuje da je to kompleksna materija, na kojoj će se raditi zajedno sa kompanijama i sindikatima, počevši već od prvog slećeg Socijalno-ekonomskog saveta.

Glavni urednik „Bele knjige 2021“ Miroljub Labus izjavio je da su privredni rezultatu Srbije u ovoj godina bolji od očekivanog, kao i da će zemlja ostvariti veći privredni rast nego mnoge zemlje u svetu, ali da će se već naredne godine te stope vratiti na one pre krize. Smatra da su Srbiji potrebne nove investicije, zasnovane na proizvodnji, ali i reindustrijalizacija.

„Moramo da proizvodimo, zato su nam potrebne veće investicije“, kaže Labus i navodi da je neophodno da kompanije više zarađenog novca ponovo ulažu u proizvodnju.

U „Beloj knjizi 2021“ analizirana su 54 sektora privrede i dato je 356 preporuka. Uradjena je i analiza devet prioritetnih oblasti, po oceni Saveza stranih investitora, za koje su date preporuke usmerene na njihovo unapredjenje i razvoj.

Oblasti obuhvaćene analizom, od novembra prošle do oktobra ove godine, sa preporukama za poboljšanje su porezi, radno-pravni propisi, digitalizacija i elektronsko poslovanje, nekretnine i izgradnja, borba protiv nedozvoljene trgovine i inspekcijski nadzor, hrana i poljoprivreda, stečaj, devizno poslovanje i farmaceutska industrija.

Pogledajte ceo uvodni panel