Sličnosti Beograda i Varšave tema su 27. izdanja izložbe Primenjena nostalgija, koja je otvorena u Evropskoj kući. Projekat je zamišljen kao serija zajedničkih izložbi fotografija dva eminentna fotografa – jednog iz Srbije i drugog iz zemlje predsedavajuće Savetu EU. Ideja je da se na ovaj način unapredi kulturna razmena uzmeđu Srbije i članica EU, kao i da se promovišu evropske vrednosti i saradnja Srbije sa državama članicama EU.

Ove godine, autor iz Srbije, Andrej Nihil, boravio je u Varšavi, glavnom gradu Poljske koja predsedava Savetu EU do 30. juna 2025, i fotografisao mesta, scene i ljude koji su ga podsetili na Beograd. Istovremeno, autor iz Poiljske, Tomaš Janus, posetio je Beograd i fotografisao glavni grad Srbije objektivnom „nostalgičnog fotografa“. Nihil i Janus izabrali su po 20 fotografija koje najbolje ilustruju sve ono što približava dva grada i ovih 40 fotografija čine izložbu Primenjena nostalgija koja će u Evropskoj kući u Beogradu biti otvorena do 12. maja.

„Na prvi pogled, ova izložba može izgledati kao jednostavna kolekcija fotografija, ali ona predstavlja nešto mnogo važnije. Predstavlja vizuelan razgovor između Beograda i Varšave, dva grada sa različitim istorijama i identitetima, ali ujedinjena zajedničkim vrednostima, kulturnim bogatstvom i zajedničkom evropskom budućnošću“, istakla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji i dodala da je otpočela kampanja Srbija je Evropa – Bolji smo zajedno „u kojoj prikazujemo da smo ujedinjeni zajedničkim evropskim nasledjem – bliskim i prepoznatljivim“.

„Kroz fotografije dva autora iz Srbije i Poljske ukazaje se na sličnosti između Beograda i Varšave, na sve što je zajedničko i što zbližava dva naroda. Današnja izložba daje još opravdanog povoda da kažemo da je jasan cilj Srbije napredak, stabilnost i jačanje odnosa sa EU i stupanje u punopravno članstvo“, istakao je Marko Radin, šef kabineta ministra za evropske integracije na otvaranju izložbe.

“Ova izložba je više od kulturne razmene, ona je izraz međusobnog poštovanja, otvorenosti i prijateljstva između Poljske i Srbije!, kazala je Kamila Duda-Kavecka, otpravnica poslova Ambasade Poljske u Srbiji.

“Varšava je mene oduševila, i ja sam za sedam dana koliko sam tamo proveo prešao preko dvesta kilometara peške“, kazao je Andrej Nihil, čije fotografije čine jednu polovinu ove izložbe.

Projekat Primenjena nostalgija sprovodi Ministarstvo za evropske integracije Vlade Republike Srbije.