Podrška ženskom preduzetništvu i uključivanje ženskih biznisa u glavne ekonomske tokove – ključne su teme ju;era[njeg događaja EXPO 2024, a koji su u Beogradu organizovali Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Udruženjem poslovnih žena. Povod za razgovor o ovim temama jeste Program podrške ženskom preduzetništvu – projekat koji predstavlja ključni korak za prevazilaženje sistemski ukorenjenih predrasuda, omogućavajući ženama preduzetnicima da budu deo poslovne zajednice u kojoj svi pripadnici uživaju jednaka prava.

Događaj je otvoren panelom Uključivanje ženskih biznisa u glavne ekonomske tokove: mogućnosti i izazovi, u kome je učestvovala i Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.

„Pozivamo sve žene da se prijave na projekte kao što je ovaj, jer će i Evropska unija i Ujedinjene nacije nastaviti da ulažu u ženska preduzeća. Postigli smo mnogo, ali svakako nam treba još mentorstva, edukacije i umrežavanja“, poručila je Halačeva.

Istom prilikom obratila se i ambasadorka Kraljevine Norveške u Republici Srbiji, Kristin Melsom, koja je pomenula lekcije i iskustva iz svoje domovine.

„Ono što smo primetili u Norveškoj jeste da ulaganje u ženska preduzeća donosi boljitak za čitavo društvo. Istraživanja pokazuju da se žene preduzetnice uglavnom bave poslovima koje su od vitalnog značaja za sve aspekte života“, rekla je ambasadorka.

O svojim iskustvima govorila je i Katarina Obradović Jovanović, pomoćnica ministra privrede Republike Srbije – ona primećuje porast preduzetništva među ženama, ali uočava i određene izazove.

„Ohrabrujuće je da imamo povećanje ženskog preduzetništva i što imamo sve više preduzetnica koje su se odlučile na poduhvat iz šanse, a ne iz nužde. Žene nisu, za razliku od muškaraca toliko umrežene, i to je ključno za dalje razvijanje njihovih biznisa“, izjavila je Obradović Jovanović tokom panela.

Ivana Popović, državna sekretarka pri Ministarstvu poljoprivrede, primetila je da postoji određena populacija žena sa idejama, koje sputavaju upravo muževi, te da je njima najpotrebnija podrška.

„Žene danas imaju sistemsku podršku i ona se ogleda kako u finansijskoj, tako i u nefinansijskoj podršci. Srbija je u proseku sa Evropskom unijom kada govorimo o ženskom preduzetništvu i to je nešto u šta smo zajednički svi uložili veliki trud i rad i na šta smo ponosni“, izjavila je Branislava Simanić, direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije.

Svaku treću preduzetničku firmu u Srbiji pokrenula je, i vodi upravo – žena, istakla je Nevena Marčeta, ispred UN Women:

„Svaka treća preduzetnica misli da postoji rodna neravnopravnost u vođenju posla i misli da je u biznisu teže ženama nego muškarcima. Događaji poput ovog su jako važni upravo zato što sa njih šaljemo snažnu poruku o ogromnom ekonomskom potencijalu žena“.