Kako je najavljeno u govoru predsednika Junkera o stanju Unije, Evropska komisija danas predstavlja planove za dovršetak rada na deset političkih prioriteta predsednika Junkera pre isteka njegovog mandata kao i niz perspektivnih inicijativa za budućnost Evrope.
Predsednik Žan-Klod Junker je izjavio: „Evropa ponovo dobija snagu i to je zamah koji moramo da iskoristimo. Već smo predstavili 80 odsto predloga koje smo obećali kada je ova Komisija preuzela dužnost. Sada nam je prioritet da predlozi postanu zakoni, a zatim da se zakoni sprovedu. Što pre Evropski parlament i Savet dovrše svoje procedure, pre ćemo osetiti prednosti našeg zajedničkog rada.”
Prvi potpredsednik Frans Timermans je izjavio: „Program rada Komisije koji je usvojen danas će obezbediti da Evropa i dalje bude čvrsto usmerena na one oblasti u kojima deovanje na evropskom nivou ima najveću dodatu vrednost. O Evropskoj uniji se neće suditi prema broju direktiva i uredbi koje donesemo, već prema konkretnim rezultatima koje naše politike donose za građane i preduzeća.”
Dvadeset šest novih inicijativa u ovogodišnjem programu rada je usmereno na dve svari: prvo, na ciljane zakonodavne mere kako bismo dovršili rad u prioritetnim područjima politika, što će na dnevnom redu biti do maja 2018. kako bi se Evropskom parlamentu i Savetu omogućilo da dovrše svoje zakonodavne procedure pre evropskih izbora u junu 2019. Drugo, u programu rada su predstavljene ambiciozne mere i inicijative sa dugoročnom perspektivom, imajući u vidu da nova Unija sa 27 država članica stvara sopstvenu budućnost do 2025. i nakon toga. Ovi predlozi se nadovezuju na debatu koja je započeta Komisijinom Belom knjigom o budućnosti Evrope i govorom predsednika Junkera o stanju Unije.
Da bi se osigurala fokusiranost na postizanje rezultata, program rada Komisije utvrđuje 66 prioritetnih predloga u postupku koji su predstavljeni u protekle dve godine i koje bi Parlament i Savet trebalo da brzo usvoje; Komisija isto tako predlaže povlačenje 15 predloga u postupku za koje se ne nazire dogovor, više ne služe svrsi ili su tehnički zastareli. Takođe je predstavljen niz od 15 predloga koji se nadovezuju na reviziju postojećih propisa u okviru programa za svrsishodnost i delotvornost propisa (REFIT), uzimajući u obzir mišljenja platforme REFIT. Prioritet će isto tako biti da države članice delotvorno primenjuju i sprovode propise EU za dobrobit građana i preduzeća. Osim toga, Komisija će tri zastarela zakona staviti van snage.
Dovršetak rada na deset prioriteta Junkerove Komisije
Od početka mandata, ova Komisija je bila usredsređena na velike stvari u kojima efikasno delovanje na evropskom nivou može da donese konkretne rezultate. U protekloj godini, zajedno sa Evropskim parlamentom i Savetom, ostvarili smo solidan napredak u ključnim oblastima i postigli rezultate u svih deset prioriteta. U ovom programu rada su utvrđeni konkretni predlozi za narednu godinu kako bismo rad priveli kraju.
Da bi se podstakli zapošljavanje, rast i investicije, Komisija će i dalje raditi na usvajanju Akcionog plana za cirkularnu ekonomiju i na dovršavanju jedinstvenog digitalnog tržišta, energetske unije, unije tržišta kapitala, ekonomske i monetarne unije kao i bankarske unije. Inicijativa za pravedno oporezivanje u digitalnoj privredi, paket socijalne pravičnosti i predlog za unapređenje lanca snabdevanja hranom u EU, doprineće stvaranju dubljeg i pravednijeg unutrašnjeg tržišta sa čvršćim industrijskim temeljima. Na dnevnom redu će biti i nove ciljane mere kako bi se upotpunila bezbednost Unije i realizovao plan EU za migracije i globalna strategija te kako bi se osnažio mehanizam za civilnu zaštitu. Komisija će sprovoditi uravnoteženu i progresivnu trgovinsku politiku za savladavanje globalizacije tako što će sklopiti sporazume sa Japanom, Singapurom i Vijetnamom i nastaviti pregovore sa Meksikom i Mercosurom.
Nakon 2025.
I dok dovršavamo planove za danas, ova Komisija nastavlja da radi na pripremi Unije za sutra. Program rada za 2018. obuhvata niz inicijativa za budućnost, za 2025. i nakon toga. Od 30. marta 2019, Evropska unija će imati 27 država članica i sada je vreme za stvaranje ujedinjenije, snažnije i demokratskije Unije.
Ujedinjenija Unija će zahtevati kredibilnu perspektivu proširenja za zemlje kandidate na Zapadnom Balkanu koje ostvaruju najbolje rezultate. Kako bi se izgradila snažnija Unija, Komisija će predstaviti predlog budućeg višegodišnjeg finansijskog okvira i predložiti delotvorniju izradu zakonodavstva za jedinstveno tržište i veću efikasnost i doslednost u sprovođenju zajedničke spoljne politike. Usvojićemo dokument za razmatranje o održivoj budućnosti Evrope i saopštenje o budućnosti energetske i klimatske politike EU i predložiti proširenje zadataka Evropskog tužilaštva kako bismo se borili i protiv terorizma. Zarad demokratskije Unije ćemo predstaviti predloge za uvođenje stalne i odgovorne funkcije evropskog ministra privrede i finansija, inicijativu za dalje jačanje supsidijarnosti i proporcionalnosti i saopštenje o unapređenju delotvornosti na čelu Evropske unije. Predložićemo i inicijativu za sprovođenje vladavine prava.
Kontekst
Komisija svake godine usvaja program rada u kom predstavlja niz mera koje će preduzimati u narednoj godini. Objavljivanjem programa rada, javnost i kozakonodavce obaveštavamo o našim političkim obavezama u pogledu predlaganja novih inicijativa, povlačenja predloga u postupku usvajanja i preispitivanja postojećeg zakonodavstva EU.
Komisija se pri izradi programa rada za 2018. konsultovala sa Evropskim parlamentom i Savetom u okviru Međuinstitucionalnog sporazuma o boljoj izradi zakonodavstva i Okvirnog sporazuma o odnosima između Parlamenta i Komisije kao i na osnovu pisma o namerama koje su 13. septembra poslali predsednik Junker i potpredsednik Timermans nakon predsednikovog govora o stanju Unije.
Za više informacija