Prema procenama Evrostata, statističkog zavoda Evropske unije, sezonski prilagođena industrijska proizvodnja je u julu 2015. zabeležila rast od 0,6 odsto u evrozoni, dok je na nivou cele EU rast iznosio 0,3, u poređenju sa junom 2015.
U junu 2015, industrijska proizvodnja je beležila pad od 0,3 odsto u evrozoni, odnosno 0,1 odsto u celoj EU. U poređenju sa istim periodom prošle godine, ove godine je u julu zabeležen rast industrijske proizvodnje od 1,9 odsto u evrozoni, odnosno 1,8 odsto u celoj EU.
Mesečna poređenja prema grupama proizvoda i državama članicama
Rast od 0,6 odsto industrijske proizvodnje u evrozoni u julu 2015, u poređenju sa junom iste godine, bio je moguć zahvaljujući većoj proizvodnji energenata za tri odsto, kapitalnih proizvoda (1,4 odsto), robe široke potrošnje (1,3 odsto), dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju i intermedijarnih proizvoda opala za 0,6 odsto.
Na nivou EU, porast od 0,3 odsto je ostvaren zahvaljujući povećanju proizvodnje energenata za 2,1 odsto, kapitalnih proizvoda za 0,7 odsto i robe široke potrošnje za 0,6 odsto, dok je proizvodnja intermedijarnih proizvoda opala za 0,6 odsto dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju opala za 0,2 odsto.
Među članicama za koje su podaci dostupni, najveće povećanje prozvodnje je zabeleženo u Irskoj (7,2 odsto) dok je najveći pad zabeležen u Danskoj (4,6 odsto).
Godišnja poređenja prema grupama proizvoda i državama članicama
Rast industrijske proizvodnje od 1,9 odsto u evrozoni u julu 2015, a u poređenju sa julom 2014, bio je moguć zahvaljujući povećanju proizvodnje energenata od 5,1 odsto, robe široke potrošnje od 2,6 odsto, kapitalnih proizvoda za 2,2 odsto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju od 1,7 odsto, te intermedijarnih proizvoda za 0,5 odsto.
Rast industrijske proizvodnje od 1,8 odsto na nivou cele EU, ostvaren je zahvaljujući povećanju proizvodnje energenata za 4,8 odsto, robe široke potrošnje od tri odsto, kapitalnih proizvoda za 1,8 odsto, te intermedijarnih proizvoda za 0,8 odsto.
Među državama članicama za koje su dostupni podaci, najveći rast industrijske proizvodnje je zabeležen u Irskoj (+17,9 odsto) dok je najveći pad zabeležen u Estoniji (-5,9 odsto), Holandiji (-4,4 odsto), Grčkoj (-1,5 odsto), Francuskoj i Finskoj (po -1,4 odsto).