Evropska komisija prima na znanje ishod referenduma održanog u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Šta je sledeći korak nakon odluke Ujedinjenog Kraljevstva da napusti Evropsku uniju?

Evropska komisija prima na znanje ishod referenduma. Naredni korak je pokretanje procedura definisanih Članom 50 Ugovora o Evropskoj uniji.

Novo rešenje za Ujedinjeno Kraljevstvo koje je dogovoreno na sastanku Evropskog saveta 18. i 19. februara prestaje da važi.

Zakoni i ugovori EU će biti primenjivani u Ujedinjenom Kraljevstvu tokom čitavog trajanja pregovora. Ukoliko u roku od dve godine od aktiviranja Člana 50 ne bude postignut novi sporazum, Ujedinjeno Kraljevstvo će napustiti EU bez nakadno definisanog odnosa sa EU.

Koja je uloga Komisije u pogledu Člana 50?

Uloga Evropske komisije je definisana Članom 50 Ugovora.

Nakon obaveštavanja o napuštanju EU, Evropski savet će na sastanku u kom Ujedinjeno Kraljevstvo ne učestvuje, jednoglasno dogovoriti smernice o pregovorima. O sporazumu će se pregovarati u skladu sa pravilima o međunarodnim sporazumima (Član 218(3) Ugovora). To znači da će Komisija predstaviti preporuke Savetu koji će doneti odluku o otvaranju pregovora i imenovati pregovarača odnosno šefa pregovaračkog tima Unije.

Sporazum mora biti usvojen kvalifikovanom većinom od 72 odsto preostalih 27 država članica koje ukupno čine najmanje 65 odsto stanovništva. Konačni sporazum će biti izglasan u Evropskom parlamentu prostom većinom.

Šta je sledeće?

Kolegijum komesara će se 27. juna sastati kako bi procenio situaciju i pripremio zasedanje Evropskog saveta zakazano za 28. i 29. jun.

Komisija je spremna da odigra ulogu koja je definisana Članom 50.

ANEKS

Član 50 Ugovora o Evropskoj uniji

  1. Svaka država članica može odlučiti da istupi iz Unije, u skladu sa svojim ustavnim pravilima.
  2. Država članica koja odluči da istupi svoju nameru saopštava Evropskom savetu. Na osnovu smernica Evropskog saveta, Unija pregovara i zaključuje sa tom državom sporazum, kojim se utvrđuje način njenog istupanja, uzimajući u obzir okvir njenih budućih odnosa sa Unijom. Pregovori o ovom sporazumu vode se u skladu sa Članom 218 stav 3 Ugovora o funkcionisanju Evropske unije. U ime Unije, sporazum zaključuje Savjet, koji o tome odlučuje kvalifikovanom većinom, a nakon pribavljanja saglasnosti Evropskog parlamenta.
  3. Ugovori prestaju da se primenjuju na navedenu državu od dana stupanja na snagu sporazuma o njenom istupanju ili, u suprotnom, dve godine nakon obaveštenja iz stava 2, ukoliko Evropski savet, u dogovoru sa navedenom državom članicom, jednoglasno ne odluči da se taj rok produži.
  4. U skladu sa st. 2 i 3, član Evropskog saveta ili Saveta koji predstavlja državu članicu koja istupa iz Unije, ne učestvuje u raspravi Evropskog saveta ili Saveta niti u donošenju odluka koje se na nju odnose.

Kvalifikovana većina utvrđuje se u skladu sa Članom 238 Stav 3 tačka (b) Ugovora o funkcionisanju Evropske unije.

  1. Ako država koja je istupila iz Unije zatraži da ponovo pristupi Uniji, njen zahtev se razmatra u skladu sa postupkom iz Člana 49.