Rodna ravnopravnost neophodna je za održivi razvoj društva, navodi se u dokumentima Ujedinjenih nacija. Međunarodni dan žena (8. mart) prilika je da se javnost podseti na žene koje su se izborile za prava, ali i one koje i danas svojom hrabrošću ili kreativnošću nastavljaju borbu za jednakost.
Povodom ovog važnog praznika, EU info kutak u Novom Sadu organizovao je izložbu fotografija „Žene u fokusu“ u tržnom centru Promenada, koju će Novosađani moći da pogledaju do 18. marta.
Sama izložba predstavlja izbor najboljih fotografija sa konkursa „Žene u fokusu“ koji su, prošle godine, organizovali Delegacija Evropske unije u Srbiji i National Geographic na srpskom, sa ciljem da skrenu pažnju na sve žene koje nas svojom snagom, upornošću i kreativnošću svakodnevno inpirišu.
Izložbu „Žene u fokusu“ možete pogledati i u galeriji Ozon u Beogradu
Pored izložbe zajedno sa Studentskim kulturnim centrom Novi Sad održana je tribina „Novosađanke govore“, na kojoj su učesnice govorile o poslovima kojima se bave, uslovima u kojima rade i ulogama koje imaju. O svojim specifičnom profesijama, padovima, usponima i vrhuncima govorile su rukovoditeljka Sigurne ženske kuće u Novom Sadu dr Nada Padejski Šekerović, novinarka Nataša Kovačev, psihoterapeutkinja Tatjana Stojšić Petković, koja je i članica udruženja Iz kruga – Vojvodina i predsednica Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom.
Za 8. mart, EU info mreži se u obećežavanju pridružila i mreža mladih evropskih ambasadora (YEAs) WeBalkans, jedinstvenom kreativnom uličnom manifestacijom koja će okupiti devojke i žene iz naših gradova (Beograd, Novi Sad, Niš), kako bi se čuo njihov glas. Ova aktivnost je posvećena slavljenju žena i njihovog identiteta u regionu, a maldi ambasadori su prenosili poruke rodne ravnopravnosti u velikom broju gradova širom Zapadnog Balkana.
“Možemo da stanemo na kraj pristrasnosti u našim zajednicama. Možemo da stanemo na kraj pristrasnosti na našim radnim mestima. Možemo da stanemo na kraj pristrasnosti u našim školama, na fakultetima i na univerzitetima” poruka je Mladih evropskih ambasadora.
O ovoj aktivnosti Mladi evropski ambasadori Teodora Cekić i Dimitrije Prokopović govorili su prilikom gostovanja na TV Zona plus.
Međunarodni dan žena, 8. mart obeležava se u čitavom svetu. Nastao je kao dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca. Početak obeležavanja povezan je sa protestima i akcijama koje su organizovale radnice tekstilnih i drugih industrija, boreći se za poboljšanje radnih uslova, 1857. godine u Njujorku.
Nastavak protesta desio se 1908. godine, kada je 15.000 žena marširalo ulicama zahtevajući pravo glasa, kraće radno vreme i bolje plate. Njihov slogan je bio „Hleb i ruže“, gde je hleb bio simbol ekonomske sigurnosti, a ruže simbol kvalitetnog života. Ujedinjene nacije su 1975. godine, zvanično počele da obeležavaju Međunarodni dan žena.
Dve godine kasnije, Generalna skupština UN je rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava. Iako je od prvih koraka u borbi za prava i jednakost žena prošlo više od sto godina, napori i borba za bolji i sigurniji život žena, kao i za opštu jednakost još uvek traju.
Rodna ravnopravnost jedna je od najvažnijih vrednosti na kojima je zasnovana Evropska unija.