Nacionalni savet romske nacionalne manjine, koji se bavi očuvanjem i negovanjem tradicije i kulture Roma u Republici Srbiji, organizovao je u okviru obeležavanja Svetskog dana Roma, 8. aprila, javnu debatu pod nazivom „Romi u izazovu vremena“. U debati su učestvovali brojni predstavnici lokalnih i međunarodnih institucija, kao i civilnog sektora.
U uvodnom obraćanju govorili su ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, Dalibor Nakić, šef misije OEBS-a u Srbiji, i stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Srbija, Fransin Pikap.
Ambasador Žiofre je istakao da je u Srbiji Evropska unija najveći i najvažniji donator i partner u sektoru društvene inkluzije u kom se trenutno sprovode projekti čija je vrednost 30 miliona evra. „Obezbedili smo pravnu pomoć kroz koju je omogućeno da se poveća broj upisanih u matičnu knjigu rođenih, više od 2,000 osoba u poslednjih pet godina. Unapredili smo pristup osnovnim pravima kroz rad 50 formiranih mobilnih timova, podržali stalno uključivanje romskih učenika na svim nivoima obrazovanja. Samo u prošloj školskoj godini finansirali smo 1,000 stipendija za romske studente“, kazao je ambasador Žiofre.
„Ministarstvo je, zahvaljujući romskoj zajednici i civilnom društvu, kao i svim ministarstvima u Vladi Republike Srbije, uspelo da usvoji revidiranu Strategiju za uključenost Roma; pri kraju je i Akcioni plan za uključenost Roma i ta oba posla nisu išla ni glatko ni lako, ali se nije odustajalo“, kazala je ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić.
Dalibor Nakić iz Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine istakao je da proces inkluzije mora biti dvosmeran: „Vreme u kome živimo je zaista puno izazova. Taman smo pomislili da je pandemija korona virusa za nama, pojavila se nova globalna politička i ekonomska kriza izazvana ratom u Ukrajini. Kako će sve to uticati na romsku populaciju, teško je proceniti.“
Šef misije OEBS-a u Srbiji, Jan Bratu, je naglasio da je obrazovanje važno, ali da Romi moraju da imaju jednake mogućnosti i prilikom zapošljavanja: „U poslednjoj deceniji, svedoci smo značajnog porasta broja obrazovanih pripadnika romske zajednice, kao i broja romskih studenata koji su završili školu, ali smo takođe videli da teško nalaze posao“, istakao je Bratu i dodao da se to mora promeniti.
„Tokom 2018, zajedno sa našom agencijom UNHCR, obučili smo i angažovali 65 mladih i obrazovanih Roma i Romkinja da kao UN volonteri rade sa lokalnim institucijama vlasti i organizacijama civilnog društva“, kazala je stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Srbija, Fransin Pikap, i dodala da je ovaj projekat bio jedan od četiri najbolja projekta koji su osvojili nagradu Evropski romski projekat za mlade u 2020.godini.
Podrška Evropske unije društvenom uključivanju, obrazovanju i zapošljavanju vredna je 91 milion evra, od 2014. do danas. Sredstva namenjena sektoru društvenog uključivanja koriste se za poboljšanje sistema socijalne zaštite, povećanje stope zaposlenosti, borbu protiv diskriminacije pri zapošljavanju i brigu za grupe koje su manje prisutne na tržištu rada.