Situacija koju je prouzrokovala pandemija Kovid-19 pokazala se kao naročito opasna za najugroženije zajednice u gradovima i opštinama u Srbiji, a posebno za romsku zajednicu.
Aktivisti iz romske zajednice su odmah po objavljivanju vanrednog stanja počeli da pomažu onima kojima je podrška najpotrebnija. Uprkos tome što su romske zajednice upoznate sa preporučenim preventivnim merama, u velikom broju naselja te smernice nije moguće uvek poštovati. Situaciju u mnogim domaćinstvima pogoršava nedostatak tekuće vode ili adekvatne kanalizacione mreže. Osim toga, kriza je presudno uticala na ekonomsku situaciju u kojoj se Romi nalaze, što se naročito odnosi na korisnike socijalne pomoći, sakupljače sekundarnih sirovina, kao i one koji rade na pijacama, u komunalnim službama, te na one koji zarađuju kao muzičari.
Članovi lokalne akcione grupe i facilitatori programa ROMACTED (Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom nivou) aktivno pomažu najugroženijim porodicama kroz mapiranje njihovih potreba, razmenu informacija ili pružanje podrške pri raspodeli pomoći u vanrednim situacijama.
Svakodnevna razmena informacija sa romskim zajednicama putem Fejsbuka
U južnoj Srbiji se na društvenim mrežama svakodnevno organizuju sesije uživo kako bi se stupilo u kontakt sa romskom zajednicom, kako u Srbiji tako i u inostranstvu. Putem ovih sesija prikupljen je novac za kupovinu neophodnih zaliha za najugroženije stanovnike u romskim naseljima u Leskovcu i Nišu. Saradnja na ovom planu je uspostavljena između osnivača ROMINFOMEDIA iz Leskovca i osnivača ROMAWORLD iz Niša, organizacije koja je ujedno i facilitator u okviru programa ROMACTED.
Aktivnosti kriznog štaba
Odmah je uspostavljeno pet kriznih štabova u romskim naseljima u Nišu, “12.. februar”, “Crvena Zvezda”, “Beograd Mahala”, “Čair Mala”, u selu Ostrvica i u opštini “Niška Banja”. Ove krizne štabove su oformili članovi lokalnih akcionih grupa programa ROMACTED.
Krizni štabovi su u kontaktu sa lokalnim vlastima i nadležnim institucijama i već su zatražili od vlasti da obezbede pristup čistoj vodi i struji. Uloženi su i zahtevi za obezbeđivanje paketa hrane kao i isporuka zaštitnih maski.
Oformljeno je još kriznih štabova u Zaječaru, Kostolcu, Prokuplju, Subotici i Vranju. Kako bi se zajednici u Zaječaru pružila dodatna pomoć, romski aktivista i jedan od facilitatora u okviru projekta ROMACTED, pridružio se stručnom timu Grada Zaječara, kojim rukovodi grupa epidemiologa.
Opštinska pomoć Romima
Nakon što su romske organizacije civilnog društva uložile pomenute zahteve, Grad Zaječar je obezbedio 2.000 paketa hitne pomoći socijalno ugroženima. Facilitator projekta ROMACTED, pripadnici lokalnih akcionih grupa i drugi romski aktivisti su aktivno učestvovali u raspodeli paketa ugroženima.
Opština Kostolac je obezbedila pristup čistoj vodi za približno 40 domaćinstava čiji su članovi bili privremeno smešteni u hotelu “Kostolac”. Pored toga, opština je obezbedila preko 500 paketa hrane koji su najugroženijim romskim porodicama isporučeni uz pomoć članova lokalne akcione grupe.
Povodom Međunarodnog dana Roma, 8. aprila, lokalne vlasti u Vrnjačkoj Banji su organizovale isporuku humanitarne pomoći za čitavu romsku zajednicu.
Na Zvezdari, pristup vodi je obezbeđen za dva romska naselja: Orlovsko naselje i naselje Lazari. Grad Beograd je doneo odluku da isporuči humanitarnu pomoć najugroženijim građanima, a na inicijativu facilitatora programa ROMACTED, Crveni krst će takođe isporučiti 200 paketa hrane Romima na Zvezdari.
Opština Odžaci nastavlja da pomaže starima u romskoj zajednici kroz finansiranje i sufinansiranje njihovih recepata za lekove, što je od velikog značaja za one sa hroničnim bolestima.
Zbog brzog odgovora lokalnih vlasti, a u koordinaciji sa facilitatorom programa ROMACTED, obezbeđen je pristup rezervoarima za vodu za žitelje naselja Berilje u Prokuplju.
Pomoć romske dijaspore najugroženijim romskim naseljima
Lokalne romske organizaije – Romans Asvi i Vranjanci humanitarci iz Vranja – prikupile su od romske zajednice u dijaspori 580 paketa hitne pomoći za najugroženija domaćinstva. Opština Vranje je takođe obezbedila dodatnih 200 paketa koje su isporučili Crveni krst i Centar za socijalni rad.
Pandemija je naročito pogodila naselje Mali Krivak. Romi koji žive u inostranstvu su prikupili preko potrebna sredsva za kupovinu humanitarnih paketa za ovo naselje. Prikupljeno je dovoljno sredstava za kupovinu 200 paketa koji su potom brzo isporučeni žiteljima naselja.
U svakodnevnom kontaktu sa romskom zajednicom
Značajan broj romskih aktivista, zdravstvenih medijatora, lokalnih koordinatora i pedagoških asistenata nastavljaju da pomažu zajednicama preko telefona i/ili interneta, a ova praksa je zabeležena u Vranju, Kragujevcu i Prokuplju. Predstavnici romske organizacije ROMANIPEN iz Kragujevca, koji su takođe članovi opštinske radne grupe u okviru proograma ROMACTED, predviđaju da će narednih dana biti isporučeno još paketa za ljude kojima je potrebna pomoć.
Program ROMACTED će u narednom periodu nastaviti da se da pruža smernice i podršku romskim zajednicama, putem sinergija i komunikacionih kanala uspostavljenih sa svim relevantnim akterima i učesnicima, kako na lokalnom tako i nacionalnom nivou zajedno sa međunarodnom zajednicom.
ROMACTED, “Promocija dobrog upravljanja i osnaživanje Roma na lokalnom nivou”, zajednički je program Evropske unije (Generalnog direktorata za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju) i Saveta Evrope. Program sprovodi Kancelarija za Rome i putnike Saveta Evrope zajedno sa kancelarijama Generalnog direktorata za programe u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji i Turskoj tokom 36 meseci, a počev od maja 2017. Osim tima sa sedištem u Strazburu, program ima projektne službenike u kancelarijama Saveta Evrope u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji te nacionalne timove za podršku koje čine predstavnici romskih organizacija civilnog društva u svim zemljama korisnicama.
*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova