Tema bezbednosti mladih je izuzetno složena i zahtevna oblast, a potreba za novom metodologijom u omladinskom radu postoji dugo. Upravo te činjenice bile su osnova za nastanak Safebook priručnika, koji je napravio Klub za osnaživanje mladih 018 (KOM 018) iz Niša.
Prepoznajući potrebu za razvojem metoda omladinskog rada u oblasti bezbednosti mladih, ovi proaktivni ljudi uvideli su koliko je značajno pružanje novih edukativnih alata omladinskim radnicima i edukatorima u oblasti bezbednosti mladih i podizanje svesti o bezbednosnim pitanjima. Zahvaljujući podršci EU kroz Erzazmus+ program, uspostavljena je saradnja ovog niškog kluba sa organizacijama iz Italije, Hrvatske i Severne Makedonije i zajednički rad na izradi priručnika koji obuhvata nekoliko najvažnijih tema u oblasti mladih i njihove bezbednosti.
U okviru priručnika obrađeno je pet segmenata bezbednosti mladih:
- Nasilje na internetu
- Diskriminacija
- Vršnjačko nasilje
- Zloupotreba psihoaktivnih supstanci i alkohola
- Mentalno zdravlje mladih u doba pandemije
„Korisnici priručnika imaju mogućnost da prepoznaju različite nivoe i vrste vršnjačkog nasilja, da prepoznaju karakteristike nasilnika i žrtve, da se mladi ohrabre da razumeju i preuzmu ličnu odgovornost za svoje postupke i postupke grupe kojoj pripadaju“ kaže Nikola Božanović iz KOM-a 018.
Kako dodaje Božanović, oni koji budu koristili priručnik će moći da na slikovit način iskuse kako se oseća nasilnik, a kako žrtva u određenim situacijama. Sastavni deo aktivnosti i radionica u okviru ovog projekta je razumevanje posledica nasilja, što je vrlo važan segment u obezbeđivanju veće bezbednosti mladih.
Sve teme koje su obrađene u priručniku logički su povezane i mogu se upotrebljavati jedna za drugom. Priručnik će moći da se koristi u radu sa mladima, kako u zvaničnim institucijama i u sistemu formalnog obrazovanja, tako i u neformalnoj edukaciji mladih.
„Rad stručnjaka i omladinskih radnika na projektu rezultirao je razvojem novih radnih celina – radionica (25 tematskih radionica), metodologije o upotrebi kreativnih metoda u omladinskom radu i kreativnih alata za promociju značaja bezbednosti mladih. Tri kreativne metode obuhvata: koncept video, konceptnu fotografiju i konceptnu muziku gde su za svaku metodu razvijeni kreativni alati – 41 koncept fotografija, 14 koncept video i četiri koncept pesme“ navode iz KOM-a 018.
U okviru izrade priručnika realizovane su dodatne aktivnosti u vidu lokalnih radionica koje su realizovali svi projektni partneri u četiri države.
Iz KOM-a 018 ponosno ističu da je projekat kroz analizu srednjoročnog izveštaja ocenjen pozitivno, a za priručnik je u izveštaju Tempus fondacije navedeno kako nacrt ispunjava i premašuje planirano u odobrenom projektnom predlogu, te da po kvalitetu sadržaja predstavlja primer dobre prakse.
Erazmus+ je program Evropske unije koji obezbeđuje finansiranje projekata za saradnju u tri oblasti: obrazovanje, mladi i sport. Za promovisanje i sprovođenje programa Erazmus+ u Srbiji u oblasti obrazovanja, obuka i mladih, nadležna je Fondacija Tempus. Republika Srbija od konkursnog roka za 2019. godinu učestvuje u programu kao punopravna članica.
Pročitajte još: