Na samitu u Trstu predstavnici Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana će se sastati kako bi razgovarali o konkretnim projektima za jačanje regionalne saradnje i ostvarivanje napretka u evropskim integracijama zemalja i regiona.
Samit o Zapadnom Balkanu 2017. se održva 12. jula u Trstu (Italija). Samit potvrđuje evropsku perspektivu čitavog regiona, a ujedno će biti prilika za rad na poboljšanju konkretnih prilika uz stimulisanje regionalne saradnje u cilju razvoja inkluzivnih društava, dobrog upravljanja i aktivnih privreda zahvaljujući čemu će biti ostvaren napredak u evropskim integracijama pojedinačnih zemalja i regiona kao celine.
Federika Mogerini, visoka predstavnica Unije za spoljne poslove i politiku bezbednosti/potpredsednica Komisije, Johanes Han, komesar za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju i Violeta Bulc, komesarka za saobraćaj, pridružiće se predsednicima vlada, ministrima spoljnih poslova, ministrima privrede i ministrima saobraćaja zemalja Zapadnog Balkana i njihovim kolegama iz šest država članica EU (Austrije, Hrvatske, Francuske, Nemačke, Italije i Slovenije).
Italija će biti domaćin četvrtog godišnjeg samita u okviru „Berlinskog procesa” – inicijative za regionalnu saradnju na Zapadnom Balkanu koja je pokrenuta nakon samita u Berlinu (2014), Beču (2015) i Parizu (2016).
Rasprave će biti usmerene na tri ključne oblasti regionalne saradnje: 1. povezanost; 2. regionalna ekonomska integracija/razvoj privatnog sektora i 3. međusobni kontakti među ljudima.
- Kada je u pitanju povezanost, akcenat će biti na sprovođenju agende povezanosti, čiji je cilj stvaranje uslova za privredni rast i dobrosusedske odnose, naročito kroz pripremu i finansiranje konkretnih infrastrukturnih investicionih projekata u regionu u sektoru saobraćaja i energetike. Evropska komisija će tokom samita najaviti dodelu značajnih novih sredstava u okviru godišnjeg „paketa povezivanja”. Osim toga, očekuje se da partneri sa Zapadnog Balkana potpišu Ugovor o saobraćajnoj zajednici, koji će doprineti integraciji saobraćajne mreže unutar regiona i sa EU i koji će dati smernice za povezanu reformu u sektoru saobraćaja.
- U oblasti ekonomske integracije očekuje se da će partneri sa Zapadnog Balkana usaglasiti akcioni plan za razvoj regionalnog ekonomskog područja, u cilju povećanja atraktivnosti regiona za investicije i otvaranja radnih mesta, konkretno ostvarivanjem pametnog rasta, otvaranjem novih i rastom postojećih preduzeća. Digitalna dimenzija je po prvi put uključena u Berlinski proces i deo je akcionog plana, što će doprineti integraciji regiona u panevropsko digitalno tržište. Osim toga, na marginama samita će biti pokrenut i stalni sekretarijat Investicionog foruma Zapadnog Balkana, koji okuplja privredne komore iz regiona. Učešće poslovne zajednice će doprineti stvaranju konkretnih prilika za preduzeća u regionu u okviru regionalnog ekonomskog područja. U oblasti razvoja privatnog sektora, Komisija će povećati svoju podršku malim i srednjim preduzećima putem novog doprinosa instrumentu za razvoj preduzetništva i inovacija na Zapadnom Balkanu i podstaći će dinamičnija strana ulaganja.
- U pogledu međusobnih kontakata među ljudima, Evropska komisija zajedno sa italijanskom vladom na marginama samita organizuje Forum mladih iz EU i zemalja Zapadnog Balkana na kom će se analizirati rezultati postignuti od prošle godine i istražiti nove oblasti saradnje. Zaključci foruma mladih će biti predstavljeni na samitu. U okviru foruma i samita će biti podstaknuto učešće u programu razmene Erazmus, koji ove godine slavi 30. godišnjicu i koji je uspešno proširen na zemlje Zapadnog Balkana. Na osnovu rezultata foruma mladih, Regionalna kancelarija za saradnju mladih će dalje razvijati program rada kako bi dalje podstakla saradnju mladih u regionu. Tokom samita se od političkih lidera očekuje da još jednom potvrde posvećenost programu razmene za mlade državne službenike iz regiona, koji je pokrenut na prošlogodišnjem samitu o Zapadnom Balkanu održanom u Parizu i u okviru kog su ostvareni veoma dobri rezultati.
Dodatne informacije: