Danas, kada obeležavamo Međunarodni dan podrške žrtvama torture, u mislima smo sa ljudima širom sveta koji su i dalje žrtve zastrašujuće prakse mučenja. EU nastavlja da sa snažnom posvećenošću radi na sprečavanju i iskorenjivanju prakse mučenja i drugih okrutnih, nehumanih i ponižavajućih vidova kažnjavanja koje međunarodno pravo u potpunosti zabranjuje.
EU podržava inicijativu za Konvenciju protiv torture kao i napore za njeno globalno ratifikovanje te, što je najvažnije, primenu ove Konvencije od 2024. godine. Daćemo sve od sebe da doprinesemo ostvarivanju ovog cilja. Naša posvećenost unapređenju aktivnosti u okviru borbe protiv torture je potvrđena još jednom u Saopštenju o Akcionom planu EU o ljudskim pravima za period od 2015. do 2019.
Kako bismo postigli ovo, naša politička oruđa i finansijsku podršku ćemo iskoristiti u potpunosti. EU je zahvaljujući Evropskom instrumentu za demokratiju i ljudska prava jedan od najvećih donatora u ovoj oblasti i finansira niz aktivnosti koje za cilj imaju sprečavanje torture, povećanu odogovornost, borbu protiv nekažnjavanja i rehabilitaciju žrtava torture. U saradnji sa civilnim društvom, podržavamo kampanje za povećanje informisanosti, razvoj mehanizama za sprečavanje i nadzor te rehabilitacionih centara koji žrtvama i njihovim porodicama pomažu da se vrate normalnom životu.
Evropska unija zahvaljuje specijalnom izvestiocu UN, Komitetu protiv torture, Potkomitetu za sprečavaje torture te Komitetu za sprečavanje torture Saveta Evrope i drugim međunarodnim mehanizmima na njihovom radu, te podstiče sve države da primene njihove preporuke.
Iskorenjivanje torture nije moguće bez političke volje, zajedničkih napora i timskog rada na globalnom nivou. EU je oduvek bila i ubuduće ostaje na prvoj liniji fronta ove borbe.