Agencije koje sprovode IPARD u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji potpisale su sporazume o saradnji u procesu pristupanja Evropskoj uniji u Beogradu. U prisustvu zamenice šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Plamene Halačeve, sporazume su potpisali Marko Radonjić, direktor Direktorata za IPARD plaćanja Crne Gore, Ilija Stoilev, direktor Agencije za finansijsku podršku u poljoprivredi i ruralnom razvoju Republike Severne Makedonije i Slobodan Nikolovski, direktor Uprave za agrarna plaćanja.

Zamenica šefa EU Delegacije u Srbiji je izrazila veliko zadovoljstvo što prisustvuje potpisivanju sporazuma i to između zemalja u kojima je obavljala svoje dužnosti i naglasila da treba posebno pozdraviti ojačavanje zajedničke vizije zemalja Zapadnog Balkana da njihova poljoprivreda postane inovativnija, otpornija i održivija.

„Podrška Evropske unije nije samo značajna već je i transformativna. Kroz IPARD program osnažujemo farmere, prerađivače poljoprivrednih proizvoda, ali i čitavu ruralnu zajednicu kako bi svoju delatnost modernizovali i inovirali. Evropska unija je podržala srpski poljoprivredni sektor sa više od 150 miliona evra od 2001. godine, a dodatnih 175 miliona evra EU podrške obezbeđeno je za poljoprivrednike i agroprerađivače kroz IPARD II program. Aktuelni IPARD III program doneće još više prilika za srpske poljoprivrednike – oni će imati pristup novim sredstvima EU u iznosu od 288 miliona evra.  IPARD zaista pokreće inovacije i verujemo da će ovi grantovi napraviti značajnu razliku i transformisati ruralni područja“, rekla je Plamena Halačeva i pozvala poljoprivredne proizvođače i prerađivače da iskoriste ovu priliku kako bi unapredili  proizvodnju.

Ona je podsetila da tržište EU tradicionalno predstavlja najvažniju izvoznu destinaciju za srpske poljoprivredne proizvode, sa više od polovine poljoprivrednog izvoza usmerenog ka EU.

„Posebno mi je zadovoljstvo i čast što smo danas u prostorijama Uprave za agrarna plaćanja potpisali sporazume o saradnji u procesu pristupanja Evropskoj uniji sa platnim agencijama iz Crne Gore i Severne Makedonije. Razmenili smo iskustva, znanja i veštine u oblasti sprovođenja nacionalnih mera podsticaja i IPARD programa. Naši eksperti će u narednom periodu intenzivno raditi na usavršavanju svih mera kako bismo što brže i lakše isplatili sredstva poljoprivrednim proizvođačima“, rekao je Slobodan Nikolovski, direktor Uprave za agrarna plaćanja i ponovio apel poljoprivrednim proizvođačima da redovno otvaraju svoje eSanduče, preuzmu rešenja i odreknu se prava na žalbu, kako bi dodatna sredstva od 10.000 dinara po hektaru biljne proizvodnje bila što efikasnije isplaćena.

U okviru IPARD II programa od 1.556 odobrenih projekata do je isplaćeno 1.231 zahteva sa oko 118,4 miliona evra, dok je procesu odobravanja prava na isplatu oko 9 miliona evra. Uz snažnu podršku Vlade Republike Srbije i svest o važnosti IPARD podrške za dalji razvoj i unapređenje poljoprivrednog sektora, uspešno se krenulo u sprovođenje novog programskog ciklusa. Trend velike uključenosti korisnika u program se nastavlja i na prvi objavljeni javni poziv u okviru Mere 1 pristiglo je 389 zahteva, a na drugi čak 847 zahteva.

„Potpisivanje ovakvog sporazuma predstavlja dodatni korak napred ka Evropskoj uniji, samim tim zatvaranje pregovaračkih poglavlja 11, 12 i 13. U toku dana ćemo imati konstruktivnu raspravu o stvarima koje radimo mi u Ministarstvu poljoprivrede i Direktoratu za plaćanje i ono što se radi u Upravi za agrarna plaćanja Republike Srbije i Agenciji za plaćanja Severne Makedonije. Vrlo je bitna razmena iskustva o načinu unapređenja potrošnje sredstava iz IPARD programa. Ministarstvo poljoprivrede Crne Gore je veoma zadovoljno apsorpcijom sredstava  iz IPARD II programa koja je nešto iznad 90 procenata. Još više elana da nastavimo sa dobrim radom daje činjenica da u okviru IPARD III programa imamo mnogo veća sredstva na raspolaganju i mnogo izdašniju podršku našim poljoprivrednim proizvođačima“, naglasio je Marko Radonjić, direktor Direktorata za IPARD plaćanja Crne Gore.

„Naše tri države su predodređene da sarađuju na usaglašavanju i sprovođenju evropskog zakonodavstva i u sektoru poljoprivrede. Prijateljski odnosi naših zemalja i uspešnih platnih agencija koje imaju sjajna iskustva i odlične ljudske kapacitete su od velikog značaja u ovom procesu i efikasnoj razmeni iskustava. Iako se suočavamo sa ozbiljnim problemima, kao što su klimatske promene, na dobrom smo putu da uspešno realizujemo IPARD program“, rekao je Ilija Stoilev, direktor Agencije za finansijsku podršku u poljoprivredi i ruralnom razvoju Republike Severne Makedonije, i dodao da će iskustvo apsorpcija sredstava iz IPARD programa od 85% nesebično podeliti sa agencijama iz Srbije i Crne Gore.