„Posebno važna stvar u odnosu Srbije i Evropske unije (EU) u oblasti bezbednosti je učešće Srbije u mirovnim misijama EU i mi zaista cenimo kapacitete i privrženost Srbije takvim aktivnostima i značajnom doprinosu koji je ona dala i želimo da se i dalje oslanjamo na Srbiju kao na našeg partnera“, izjavio je danas šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre.

On je na otvaranju konferencije „Nova dostignuća Evropske unije u oblastima Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike“ istakao da EU pozdravlja unapređenje pravnog okvira kojim bi se omogućilo da civilni stručnjaci iz Srbije, poput policajaca, carinika i sudija, budu angažovani u civilnim misijama EU. Žiofre je istakao da je saradnja u oblasti odbrane vrlo osetljiva i da je pitanje poverenja, jer živimo u svetu kog karakterišu brze i dramatične promene u Evropi.

„Saradnja u oblasti odbrane veoma je osetljivo pitanje i to je pitanje poverenja. Trenutne dramatične okolnosti na našem kontinentu zahtevaju da svi zauzmemo stav da branimo našu zajedničku bezbednost i stabilnost, ali i naše vrednosti. Zbog toga produbljivanje saradnje u oblasti odbrane može ići samo ruku pod ruku sa iskazivanjem jasnog strateškog cilja naših budućih država članica EU, uključujući pitanje usklađivanje zajedničke spoljne i bezbednosne politike“, istakao je Žiofre.

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević rekla je da je novi poziv za potpuno usaglašavanje sa spoljnopolitičkim aktivnostima EU i prihvatanje restriktivnih mera postao mnogo agilniji. Ocenila je da je to rezultat razvoja spoljnobezbednosne odbrambene politike EU i geopolitičkih promena, kao što su rat u Ukrajini i dešavanja na Bliskom istoku.

Miščević je ocenila da se u Srbiji ne insistira dovoljno na njenom uključivanju na zajedničku bezbednosnu i odbrambenu politiku, u misije EU, u funkcionisanje Evropske agencije za odbranu i u učešću Srbije u civilnim misijama. Miščević je rekla da Srbija deli evropske vrednosti, jer ih posmatramo kao svoje i da je spremna da sa svim državama članicama EU radi na uspostavljanju i održavanju mira i upravljanju migracijama.

Vršilac dužnosti pomoćnika ministra za politiku odbrane Ministarstva odbrane Predrag Bandić rekao je da je Vojska Srbije „kredibilan i pouzdan partner armijama evropskih zemalja“, i da se njeni pripadnici nalaze u Somaliji, Centralnoafričkoj Republici i drugim mestima na kojima se čuva mir i promovišu zajedničke vrednosti. On je rekao da je u protekloj deceniji saradnja Srbije i EU u domenu bezbednosti i odbrane samo napredovala.

Bandić je ukazao da je Evropska komisija u Izveštaju o napretku Srbije u 2023. godine „jasnije konstatovala doprinos koji se odnosi na zajedničku bezbednosnu i odbrambenu politiku“. Dodao je da je navedeno da je Srbija nastavila da značajno doprinosi misija EU u upravljanju krizama i da je nastavila da učestvuje u spisku borbenih grupa EU. Bandić je ocenio da su, uzimajući u obzir dosadašnju progresivnu desetogodišnju saradnju, EU i Srbija na dobrom putu da razgovaraju o strateškom partnerstvu u o blasti bezbednosti i odbrane.

Taeks (TAIEX) je posebno Odeljenje u okviru Generalnog direktorata za susedsku politiku i pregovore o proširenju Evropske komisije. Instrument  za tehničku pomoć i razmenu informacija (Technical Assistance and Information Exchange Instrument) pruža podršku partnerskim zemljama u pogledu približavanja i sprovođenja zakonodavstva Evropske unije i u kratkom roku omogućuje dobijanje ekspertske pomoći za jačanje administrativnih kapaciteta.

Pomoć u okviru Taeksa dostupna je kroz ekspertske misije, studijske posete, seminare i radionice.

Taeks u Srbiji mogu koristiti državni službenici na centralnom nivou; narodni poslanici i zaposleni u Narodnoj skupštini; poslovna i profesionalna udruženja, socijalni partneri, kao i predstavnici sindikata; pravosudne institucije.