Prepoznavši Ebolu kao “nezapamćenu krizu koja zahteva reakciju bez presedana”, Savet za spoljne poslove je zaključio da se u borbi sa njom moraju uložiti dodatni napori, rekla je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton nakon sastanka u Luksemburgu. Savet je takođe raspravljao i o situaciji u Libiji, Siriji i Iraku, kao i u Ukrajini i na Bliskom Istoku.
Govoreći o zaključcima, Ešton je rekla da je, osim što su se EU i njene članice već obavezale da daju više od 500 miliona evra pomoći za borbu protiv Ebole, Savet je prepoznao i potrebu za povećanom saradnjom sa UN-om.
„Ukoliko želimo da bolest stavimo pod kontrolu i zaustavimo njeno širenje, neophodno je angažovati što je moguće veći broj zdravstvenih radnika na terenu, kao i nužnu opremu i novac”, rekla je Ešton.
EU priprema opis poslova i zadataka za eventualnog koordinatora EU koji bi obezbedio najdelotvorniju vezu između Evropske unije, njenih zemalja članica i Ujedinjenih nacija, dodala je.
Ministri EU su razgovarali i o situaciji u Libiji za koju smatraju da je “izuzetno zabrinjavajuća” te da predstavlja izazov za Evropu, rekla je Ešton, dodajući da Savet “poziva sve aktere da se potrude da zaustave sukob i podrže politički dijalog”.
„Smatramo da narod Libije zaslužuje povratak mirnoj političkoj tranziciji. Želimo da učinimo sve što je u našoj moći kako bismo im pomogli”, rekla je.
Savet je i dalje “izuzetno zabrinut” zbog bezbednosne i humanitarne situacije u Iraku i Siriji a ministri su se složili da su “akcije ISIL-a apsolutno neprihvatljive i da se mora učiniti sve kako bi se doprinelo međunarodnim naporima da se poraze ovakve terorističke grupe”, rekla je Ešton.
Raspravljajući o situaciji u Ukrajini, ministri su ponovo uputili poziv na “punu i brzu primenu Protokola i Memoranduma iz Minska”.
„Uprkos izvesnom napretku, još više mora biti učinjeno imajući u vidu da je čitav ovaj proces i dalje delikatan”, izjavila je Ešton.
Ministri EU su raspravljali i o najnovijem razvoju događaja u izraelsko-palestinskom sukobu.