Savet je 7. februara usvojio izvršnu odluku u kojoj je preporučio produžetak privremenih kontrola na unutrašnjim granicama u izuzetnim okolnostima.
Počev od 11. februara 2017, odnosno po isteku prethodne odluke, Austrija, Nemačka, Danska, Švedska i Norveška bi trebalo da produže privremene proporcionalne kontrole na unutrašnjim granicama na maksimalni period od tri meseca na sledećim graničnim prelazima:
- Austrija, na kopnenim granicama sa Mađarskom i Slovenijom
- Nemačka, na kopnenoj granici sa Austrijom
- Danska, u danskim lukama sa trajektnim vezama sa Nemačkom i na kopnenoj granici sa Nemačkom
- Švedska, u švedskim lukama u policijskim okruzima Jug i Zapad i na mostu Oresund
- Norveška u norveškim lukama sa trajektnim vezama sa Danskom, Nemačkom i Švedskom.
Pre produžetka kontrola, države članice na koje se odnosi preporuka bi trebalo da razgovaraju sa relevantnim državama članicama kako bi osigurale da se kontrole obavaljaju samo tamo gde je to neophodno i uz poštovanje načela proporcionalnosti. Takođe, pomenute države članice treba da se graničnoj kontroli na unutrašnjim granicama pribegava kao krajnjoj meri nakon što bude utvrđeno da se sprovođenjem alternativnih mera ne može postići isti efekat.
Granična kontrola mora biti ciljana i podrazumeva mere koje su ograničene u pogledu obima, učestalosti, lokacije i trajanja kako bi se njima odgovorilo na ozbiljne pretnje i zaštitio javni red i unutrašnja bezbednost koji su izloženi opasnosti od sekundarnih kretanja iregularnih migranata.
Države članice koje sprovode ovakve kontrole su u obavezi da svake nedelje preispituju da li su kontrole i dalje neophodne i da ih prilagođavaju nivou pretnje te da ih postepeno ukidaju kada je to moguće. O ovim prilagođavanjima i eventualnom ukidanju moraju da podnose izveštaj Komisiji i Savetu na mesečnom nivou.
Kontekst
Komisija shodno Članu 29 Zakonika o šengenskim granicama može da da preporuku, koju Savet usvaja kvalifikovanom većinom, o ponovnom uvođenju kontrola na svim ili pojedinim delovima granice jedne ili više država članica i to kao krajnju meru. Ovakve kontrole mogu biti uvedene na period od najviše šest meseci. Kontrole mogu biti produžene za još šest meseci na maksimalno trajanje od dve godine.
Komisija je 4. maja 2016. u kontekstu migrantske krize da su ispunjeni uslovi za pokretanje Člana 29 Zakonika i predložila Savetu da je formalno odobri preporuku. Odluka je usledila nakon što je procenjeno da postoje ozbiljni nedostaci u efikasnom sprovođenju kontrola na spoljnim granicama EU koje bi ugrozile funkcionisanje čitave zone Šengena.
Sekundarna kretanja migranata su za rezultat imala preporuku Saveta od 12. maja 2016. u kojoj je ova institucija preporučila da pet najugroženijih država članica (Austrija, Nemačka, Danska, Švedska i Norveška) uvedu privremene granične kotrole na najviše šest meseci u cilju suzbijanja pretnje i očuvanja javnog reda i mira te odbrane unutrašnje bezbednosti.
Imajući u vidu nestabilnu situaciju i još uvek prisutni pritisak u najpogođenijim državama članicama, Savet je 11. novembra preporučio ovim zemljama da produže proporcionalne privremene granične kontrole na najviše tri meseca.
Komisija je 25. januara usvojila predlog na osnovu kog je Savet doneo izvršnu odluku u kojoj se pomenutim državama članicama preporučuje da produže privremene kontrole na maksimalni period od još tri meseca.