Ambasada Slovačke Republike zajedno sa Ambasadom Holandije u Beogradu, u saradnji sa Delegacijom Evropske unije i EU Info Centrom, organizovala je simboličnu predaju štafete predsedavanja Savetom Evropske unije. Predsedavanje u EU, koje Slovačka Republika preuzima 1. jula, je jedan od najznačajnijih i najzahtevnijih poslova koje proizilaze iz članstva u EU. Tokom sledećih šest meseci Slovačka će kao predsedavajuća država voditi zasedanja na svim nivoima Saveta EU i brinuti se o formiranju evropske legislative od ekspertnog do ministarskog nivoa.
Biće to prvo predsedavanje Slovačke, a 116. rotirajuće predsedavanje EU. Slovačka je ušla u Uniju pre 12 godina sa još devet mahom bivših komunističkih zemalja iz centralne i istočne Evrope. Ta zemlja je i članica zone evra od 2009. godine.
Jedan od prvih zadataka Slovačke kao predsedavajuće EU biće organizovanje samita EU u Bratislavi 16. septembra na kome će lideri 27 članica razgovarati o budućnosti Unije posle odlaska Britanije.
Kako je na svečanosti istakla ambasadorka Slovačke Republike u Srbiji, Dagmar Repčekova, EU se u ovom vremenu nalazi pred brojnim izazovima. „Slovačko predsedavanje počinje u vremenu u kojem se Evropska unija suočava sa migracionom krizom ugrožavajućom integritet Šengenske zone; posledicama britanskog referenduma o članstvu u EU; pretnjom terorističkih napada u odjeku pucanja u Parizu i Briselu koji su ukazali na nedostatke u sistemu unutrašnje bezbednosti; kao i posledicama ekonomske i finansijske krize, sa kojima se još bore privrede država-članica EU.“
Uprkos tome, slovačko predsedavanje ima pripremljenu pozitivnu agendu koja je fokusirana da promoviše održiva rešenja. Program slovačkog predsedavanja orijentisan je na četiri prioritetne oblasti: 1) ekonomski jaka Evropa, 2) savremeno i jedinstveno tržište; 3) održiva migrantska i azilantska politika; 4) globalno angažovana Evropa, koja će se baviti i budućnošću procesa pridruživanja.
Nakon Bregzita stanovnicima EU treba dokazati da Evropska unija ima smisao, da zajednički evropski projekti imaju praktičan efekat na poboljšanje kvaliteta njihovog života a ambicija slovačkog predsedavanja je da obnovi poverenje građana u ovaj evropski projekat naglasila je Dagmar Repčekova.
Ona je izjavila da Srbija, „na nesreću“, nije prihvatila poziv na sastanak o pravosuđu i unutrašnjoj politici, što dovodi u pitanje, kako je rekla, želju Srbije da ostane na putu evropskih integracija.
“Nemam objašnjenje za to, izjavila je Repčekova.