Smernice za uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja propisa koje su predstavljene u Beogradu su još jedan korak ka pridruživanju Srbije Evropskoj uniji, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport.
„Smernice su jedno od ključnih sredstava za sistemsku saradnju države sa civilnom društvom“, kazao je Devenport i dodao da smernice uvode novu praksu u rad javne uprave po uzoru na EU i Savet Evrope.
Šefica Pregovaračkog tima Srbije za pridruživanje EU Tanja Miščević rekla je da su smernice odraz svega što se dešava u procesu pridruživanja Srbije EU.
„One su noseći element procesa pregovora i njegova velika snaga. Proces pridruživanja nije proces jedne vlade i, ako je ona odgovorna, to je proces čitavog društva“, rekla je Miščević.
Prema rečima direktorke Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije Ivane Ćirković, smernice predstavljaju početak za dalje unapređenje saradnje države i civilnog društva i aktivno učešće organizacija u svim delovima procesa.
Vlada Srbije usvojila je smernice za uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja propisa na sednici 26. avgusta 2014. godine.
One predstavljaju prvi akt ove vrste koji definiše principe, standarde i nivoe učešća organizacija civilnog društva u pripremi, donošenju i praćenju primene propisa. Smernice predviđaju, između ostalog, pravovremeno informisanje civilnog društva o planiranim koracima, kao i principe i nivoe saradnje, uključujući partnerstvo kao najviši njen oblik.