Visoka predstavnica Unije za spoljne poslove i politiku bezbednosti/potpredsednica Komisije Federika Mogerini i evropski komesar za klimatska pitanja i energetiku Migel Arijas Kanjete:
Potpisivanje Sporazuma iz Pariza u Njujorku u petak, biće istorijski događaj i važan korak ka realizaciji prvog svetskog sporazuma o klimatskim promenama.
Očekuje se prisustvo rekordnog broja zemalja: čitav svet je posvećen pretvaranju reči iz Pariza u dela. Duh Pariza je živ i sve snažniji.
Postizanje univerzalnog sporazuma u kom učestvuje 195 zemalja je izvanredno dostignuće, odnosno rezultat snažne međunarodne saradnje i ogromnih diplomatskih napora kojima se iznova gradi poverenje u multilateralne procese.
U susret konferenciji o klimatskim promenama u Parizu, Unija je mobilisala mrežu od 3.000 delegacija Evropske unije i ambasada država članica širom sveta. Ovaj dijalog sa partnerskim zemljama, javnošću, poslovnom zajednicom i organizacijama civilnog društva, pomogao je da se izgradi globalna koalicija za borbu protiv klimatskih promena. To je evropska diplomatija u najboljem izdanju: zajednički rad u korist Evope i celog sveta.
Tokom same konferencije, Evropa je glasno podržala ambicije. Zahvaljujući diplomatskim naporima u pogledu klimatskih pitanja, oformljena su savezništva sa grupom od 79 afričkih, karipskih i pacifičkih država. Sarađivali smo i sa velikim igračima i sa malim državama u razvoju kako bismo postigli ono što su, u ovom smislu, najambiciozniji ciljevi. Ova koalicija, sada poznata kao Koalicija „velikih ambicija”, bila je igrač koji je doveo do ključnih promena u Parizu.
No, naš posao nije završen. Pariz je bio samo početak. Nadovezivanje na uspešne saveze koje smo oformili pre i tokom susreta u Parizu, biće od ključne važnosti jer će nam biti potrebna međusobna pomoć kako ne bismo skrenuli sa puta ka čistoj energiji na globalnom nivou. To je jedini način da se ograniči globalno zagrevanje do ispod 2°C, a porast temperature na 1,5°C.
Temperatura na globalnom nivou dostiže rekordne nivoe. Uticaj klimatskih promena preti ljudima i destabilizuje čitave regione. Zajednička akcija širom sveta je potrebnija nego ikad.
Klimatske promene spadaju u najsloženija i najurgentnija pitanja spoljne politike. Potencijalno destabilizujući uticaj klimatskih promena – uključujući migracije, sigurnost hrane, pouzdan pristup resursima, vodi i drugim izvorima energije, širenje epidemija kao i društvenu i ekonomsku nestabilnost – povećava rizik od daljih pretnji i sukoba.
Zato se svih 28 ministara spoljnih poslova složilo da ova pitanja treba staviti u samo središte spoljne politike EU. Rešavanje posrednih i neposrednih izazova koje donose klimatske promene će biti važan deo nove Globalne strategije EU za spoljnu politiku koju će Evropski savet predstaviti tokom leta.
Radi se o složenoj pretnji, ali već imamo potrebne instrumente i znanje za rešavanje izazova klimatskih promena i ograničavanje rizika po mir. Naši partneri iz zemalja G7 takođe naporno rade na identifikaciji konkretnih oblasti u kojima je potrebno delovanje.
Ipak, naše strategije delovanja po pitanju klimatskih promena, humanitarne pomoći i pitanja izgradnje mira moraju biti snažnije integrisane. Pitanja klimatskih promena treba integrisati u sve relevantne oblasti, kako je i sugerisano Planom Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine.
Koristi su očigledne: sveobuhvatnim procesom planiranja će se podstaći održivi razvoj. Nacionalni programi za prilagođavanje klimatskim promenama mogu da identifikuju i promovišu dodate koristi i sinergije sa drugim oblastima, poput ekonomskog i društvenog razvoja, zdravstva, ali i mira.
Prioritet EU je brza ratifikacija i stupanje na snagu Sporazuma iz Pariza. Ovo će poslati važan signal svetu da su evropske vlade ozbiljne po pitanju klimatskih promena.
Istovremeno, moramo da što pre sprovedemo klimatske akcione planove koje smo pripremili pre Pariza. Podržaćemo naše partnere širom sveta u njihovoj pripremi za sprovođenje planova te ćemo i dalje sarađivati sa drugim akterima kao što su preduzeća, gradovi i mnogi drugi, od kojih će svako imati svoju ulogu u zajedničkim globalnim naporima koji su pred nama.
I dok se pripremamo da ispunimo obećanja data u Parizu, EU nastavlja da blisko sarađuje sa partnerima širom sveta kako bi pitanja klimatskih promena zadržala prioritetno mesto u planovima na međunarodnom nivou.