Foto: FoNet
Ministar rada, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je da Srbija od Evropske komisije i drugih donatora očekuje finansijsku pomoć radi uspešnog suočavanja sa izbegličkom krizom.
Posle okruglog stola o izbegličkoj krizi, koji je održan na Sajmu knjiga, Vulin je novinarima rekao da je Srbija spremna da pomogne, ali da nije u ovogodišnjem budžetu planirala novac za izbegličku krizu.
„Naravno da Srbiji treba više finansijske pomoći i naravno da očekujemo da ta pomoć stigne u skorije vreme. Država Srbija hoće da pomogne, ali u budžetu nije predvidela migratornu krizu. Očekujemo pomoć“, istakao je Vulin.
Upitan o kojoj sumi je reč, Vulin je rekao da ne želi da licitira, već da će Srbija izneti predloge u zavnisnosti od svojih obaveza.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport je učestvujući u razgovoru na okruglom stolu podsetio da EU pomaže Srbiji i finansijski i slanjem opreme i vozila koje je tražila srpska vlada.
On je pomenuo paket pomoći od sedam miliona evra državnim službama u Srbiji koje vode centre za prijem izbeglica, kao i nevladinim organizacijama koje pomažu tim centrima.
Prema Davenportu, uspostavljena je tesna komunikacija koja treba da omogući da donatorska zajednica efikasno pomogne Srbiji u suočavanju sa izbegličkom krizom.
On je istakao i da je EU bila najveći donator Srbije tokom majskih poplava prošle godine i da ona pruža najveću pomoć i u izbegličkoj krizi.
“Evropska unija je vaš dugoročni partner”, poručio je Davenport i naveo da će EU nastaviti da pomaže Srbiji u izbegličkoj krizi i ove i tokom naredne godine.
Stalni predstavnik Ujedinjenih nacija u Srbiji Irena Vojačkova Solorano je navela da UN imaju veliko iskustvo u pomaganju vladama zemalja koje su pogođene izbegličkom krizom.
Ona je napomenula da postoji tesna saradnja agencija UN sa srpskim vlastima.
Njen kolega iz UNHCR Hans Fridrih Šoder ocenio je da je izbeglička kriza koja je pogodila evropske zemlje specifična u odnosu na druge izbegličke krize, zbog toga što postoji stalni priliv izbeglica.
Prema Šoderu, usled kontinuiranog priliva izbeglica agencije UN su primorane da stalno drže u prirpavnosti sve svoje resurse kako bi odgovorile na izazove, jer nije jasno koliko će ta kriza trajati.