U susret 11. evropskoj Noći istraživača koja se uz podršku Evropske unije održava u, simbolično, jedanaest gradova (Beograd, Niš, Kragujevac, Požarevac, Pirot, Petnica, Inđija, Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Šabac), naučnici su rešili da proputuju Srbijom u Naučnom kamionu.

Naučni kamion je  putujuća laboratorija, učionica i prostor za radionice i tribine. Osmišljen je tako da može da stigne u sve delove Srbije i približi nauku građanima kroz različite programe koji se u njemu održavaju. U svakom gradu koji će posetiti, osmišljen je višednevni program koji će činiti raznovrsni sadržaju namenjeni učenicima, organizovanim grupama, ali i svim zainteresovanim građanima.

Cilj Noći istraživača je da promoviše naučnu karijeru kao izbor mladih i neopredeljenih. Školarci, kao ciljna grupa, bilo osnovci ili srednjoškolci su oni kojima treba da skrenemo pažnju na značaj nauke, a istovremeno da im pokažemo koliko je nauka zabavan i kreativan posao. Naučnik, kao sav normalan svet je još jedan od ciljeva Noći istraživača. Iako smo odavno prevazišli stereotipe o naučnicima u filmovima, u stvarnom svetu stereotipi i dalje postoje i krajnje je vreme da ih se rešimo. Iz tog razloga pokušavamo da na svakoj manifestaciji Noći istraživača, sem istraživanja i profesionalnog života, pokažemo i hobije i druga interesovanja naučnika iz privatnog života”, objasnila je dr Tanja Adnađević, koordinatorka projekta ReFocuS i naučna saradnica Instituta za biološka instraživanja “Siniša Stanković”.

Prva stanica Naučnog kamiona, u okviru promo kampanje Noći istraživača, na putovanju Srbijom je bio Beograd. U period od 6. do 10. jula ispred Shopping centra “Ušće” svi znatiželjni umovi, mogli su da učestvuju u radionicama o formiranju akvarijuma, kako je bagrem naselio Evropu, da saznaju tajni put jegulja, da istražuju morske dubine, ali i da prave oluju u laboratoriji.

Naucni-kamion

Osim radionica, posetioci su mogli da vide i izložbe posvećene koralima, istoriji ljudske vrste, da urone u svet podvodne arheologije i fotografije. Mobilnost naučnika i nauke između zemalja je veoma važno, stoga su predstavljeni evropski programi mobilnosti, pre svega u okviru DAAD fondacije.

Vikimedija Srbije se potrudila da sve zainteresovane poduči kako se prave i uređuju članci na Vikipediji, najvećoj otvorenoj enciklopediji znanja.

Sledeće stanice Naučnog kamiona su Senta (2-7.), Ćuprija (14-19.) i Subotica (24-30.) koje će tokom septembra ugostiti naučnike i posetioce.

Noć istraživača finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru pod-programa Marija Sklodovska Kiri.

U Srbiji pod imenom Noć istraživača postoje dva projekta ReFocuS i Cool&Hot.

Koordinator ReFocuS projekta je Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković” sa partnerima Prirodno matematičkim fakultetom iz Niša, Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac i Centrom za promociju nauke.

Projekat Cool&Hot koordinira Fakultet tehničkih nauka Novi Sad sa partnerima Prirodno matematičkim fakultetom iz Novog Sada, Kreativno edukativnim centrom, Visokom tehničkom školom strukovnih studija Zrenjanin, Udruženjem naučnih komunikatora i Centrom za promociju nauke.

Svi sadržaji su besplatni.