Konferencija „Unapređenje uslova za razvoj ženskog preduzetništva u oblasti poljoprivrede u Vojvodini i značaj digitalne edukacije,“ održana je nedavno na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Konferencija je bila prvi korak lokalnih akcionih grupa, u misiji jačanja uloge žena u poljoprivredi kroz digitalne alate i održive preduzetničke modele.

Događaj je održan u okviru ENAG projekta, koji se sufinansira sredstvima Evropske unije kroz program prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije.

Događaj je okupio preko 100 zainteresovanih učesnika, uključujući preduzetnice, kao i predstavnike akademske zajednice, nevladinog sektora i institucija. Ključne teme obuhvatale su značaj digitalnog obrazovanja u poljoprivredi, izazove sa kojima se suočavaju žene u ruralnim sredinama, kao i inovativne pristupe održivom preduzetništvu.

Profesor dr Nenad Magazin, prodekan Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, otvorio je konferenciju i predstavio projekat TALLHEDA, koji se, zajedno sa projektom ENAG, fokusira na digitalizaciju poljoprivrednog sektora. Nakon njega, publici su se obratili Nikolina Pupavac, viša projektna menadžerka Regionalne razvojne agencije Bačke, mr Jana Zabunov, direktorka Akademije ženskog preduzetništva, Snežana Brusin, pomoćnica direktora za poslovni sektor Garancijskog fonda AP Vojvodine, Tamara Glišić Krivošija, poslovna konsultantkinja u Udruženju za inovacije i preduzetništvo Foodscale Hub, kao i profesor dr Mladen Radišić, direktor Udruženja Foodscale Hub.

Tokom konferencije, govornici su podelili konkretne načine kako iskoristiti raspoloživa sredstva da bi se došlo do novih finansiranja za preduzetnike i digitalne edukacije za poljoprivrednike.

“Verujemo da će svi prisutni da iskoriste nove informacije koje steknu ovde kako bi unapredili svoju preduzetničku ideju, poboljšali poslovanje ili čak krenuli u pravcu o kojem ranije nisu ni razmišljali”, izjavio je profesor Magazin.

Govoreći o konkretnim benefitima projekta ENAG za preduzetnice, Tamara Glišić-Krivošija istakla je u prvi plan činjenicu da će platforma za edukaciju, koja se razvija u okviru projekta, biti besplatna, ali je podvukla i druge prednosti.

“Platforma će pružiti prilike za umrežavanje, što je ključan aspekt za osnaživanje preduzetnica. Kroz nju, promoviše se razvoj ruralnih sredina sa posebnim naglaskom na inovacije i zelene prakse. Ove teme biće u središtu materijala i programa dostupnih kroz ovaj projekat, čime se dodatno podstiče održivi razvoj i unapređivanje preduzetničkih veština”, izjavila je Glišić-Krivošija.

ENAG nastavlja sa svojim projektnim aktivnostima, uključujući i mentorstvo i umrežavanje žena u poljoprivredi, sa ciljem stvaranja održivog ekosistema preduzetništva u ruralnim sredinama Srbije i Mađarske. Primarna ciljna grupa su mlade žene uzrasta od 15 do 29 godina, ali projekat je namenjen i ženama preduzetnicama u poljoprivredi iz ruralnih oblasti.  Trajanje projekta je 18 meseci, i sprovodi se u županijama Bač-Kiškun i Čongrad-Čanad u Mađarskoj, te u regionu Bačke u Srbiji. Organizator konferencije je Udruženje za preduzetništvo i inovacije Foodscale Hub. A više informacija o projektu ENAG može se pronaći upravo na sajtu ovog udruženja.