Nastavlja se program „Superškole”, koji sprovodi Regionalna kancelarija za saradnju mladih Zapadnog Balkana (RYCO) u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), sa odabranim srednjim školama iz Srbije koje će imati priliku da kroz saradnju i razmene sa školama sa Zapadnog Balkana aktivno učestvuju u izgradnji mira, pomirenju, interkulturnom učenju i dijalogu među školama i mladima.
Predstavljeno je 30 srednjih škola iz različitih delova Srbije, koje će kroz razmene i interaktivne aktivnosti uključiti 400 učenika i nastavnika u ove projekte. Razmene pružaju učenicima i nastavnicima priliku da putuju, predstave sebe, svoju školu i običaje, ali i da nauče nešto novo o lokalnim zajednicama u različitim delovima regiona.
Na događaju u okviru kog su predstavljene srednje škole iz Srbije je istaknut značaj regionalnih programa poput „Superškola” koji su usmereni na srednje škole, pohvaljeni su napori škola u kreiranju bezbednog okruženja za mlade, kao i njihov doprinos u preispitivanju društvenih konstrukata koji opterećuju region.
„Škole su odabrane zbog svoje inovativnosti i posvećenosti obrazovanju, a njihov rad i trud će sada biti dodatno podržan i tako će osnažiti ne samo pojedine škole koje su deo projekta, već i čitav obrazovni sistem u Srbiji” istakla je Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete.
Mladi čine petinu populacije regiona Zapadnog Balkana i nose ogroman potencijal za jačanje saradnje i razumevanja u region. Evropska unija kroz omladinsku politiku podstiče učešće mladih u demokratskom životu kroz podršku društvenom angažmanu mladih i teži da osigura da svi mladi ljudi na raspolaganju imaju potrebne resurse za aktivno učešće u društvu.
„Danas, dok proslavljamo uspeh trećeg poziva programa „Superškole“ želim da naglasim ogromnu važnost regionalnih inicijativa poput ove, koje su posebno usmerene na srednje škole. Ovakvi programi su ključni ne samo za jačanje procesa pomirenja i interkulturalnog dijaloga među mladima na Zapadnom Balkanu, već i za razvoj kritičkog mišljenja i sticanje novih veština i znanja. Veoma sam impresioniran proaktivnim učešćem škola iz Srbije, koje čine trećinu nagrađenih učesnika ovogodišnjeg programa. Dugoročna partnerstva koja se uspostavljaju pružiće neprocenjive mogućnosti mladima da kritički istraže i preispitaju narative koji oblikuju nasleđe regiona Zapadnog Balkana, dok ih osnažuju veštinama i znanjem neophodnim za budućnost. Evropska komisija, zajedno sa nemačkim Saveznim ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, ponosna je što nastavlja da podržava ovu inicijativu, koja ne samo da promoviše pomirenje i saradnju, već i podstiče mlade ljude širom Zapadnog Balkana da oblikuju budućnost“ naglasio je Emanuele Žiofre, ambasador Evropske unije u Republici Srbiji.
Takođe je naglašeno da je ovaj program deo šireg paketa podrške Evropske komisije za poboljšanje statusa mladih u EU i na Zapadnom Balkanu.
Anke Konrad, ambasadorka Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji rekla je da na 10. godišnjicu Berlinskog procesa, u okviru kog je i osnovan RYCO, imamo priliku ne samo da svedočimo sjajnim rezultatima rada kancelarija na Zapadnom Balkanu, već i da vidimo planove za naredni period.
Ministarstvo turizma i omladine Republike Srbije podržava RYCO kako kroz aktivan rad u upravnom odboru tako i kroz podršku različitim aktivnostima koje organizacija sprovodi, naglasila je Ivana Antonijević, pomoćnica ministra turizma i omladine.
Kroz ovogodišnji ciklus progama „Superškola“ RYCO će podržati 45 partnerstava ukupno 90 škola iz regiona, od čega 30 škola iz Srbije. U okviru razmene koja će trajati od novembra 2024. do aprila 2025. godine, svaka škola će organizovati posetu svojoj partnerskoj školi sa grupom učenika i profesora i na ovaj način će 400 mladih i prosvetnih radnika iz Srbije imati mogućnost da učestvuju u razmenama.
„Do sada je 1.850 mladih učestvovalo u razmenama kao i 300 nastavnika koji su imali priliku da jačaju svoja znanja i veštine kroz posebne programe kreirane za njih, a 154 škola do sada su bile deo programa. Ono što govori u prilog uspešnosti programa jeste podatak da je 90% mladih koji su bili deo aktivnosti istaklo da nakon programa bolje razume perspektive drugih u region i ne osuđuje ih, kao i da smatraju da su kroz program pronašli prijatelje za ceo život. Boravak u porodicama dodatno doprinosi dubljem povezivanju i razumevanju i premošćivanju različitosti, što je dodatni element ovogodišnjeg ciklusa programa“ zaključila je Marija Bulat, šefica lokalne kancelarije Regionalne kancelarije za saradnju mladih Zapadnog Balkana u Republici Srbiji.
Program „Superškole” ima za cilj stvaranje snažnih i održivih veza između srednjih škola u regionu i izgradnju dugotrajnih partnerstava i deo je šireg projekta, ukupne vrednosti od 5,5 miliona evra, koji finansiraju Evropska unija sa 4,5 miliona evra i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) sa dodatnih milion evra.
Podrška Evropske unije mladima i sportu u Srbiji ogleda se u podsticanju obrazovanja mladih ljudi, njihove mobilnosti i uključenosti u donošenju odluka, kao i razvoju sporta i promociji zdravog života, a više informacija dostupno je ovde.