U okviru obeležavanja Zelene nedelje, 31. maja je u Kruševcu, na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) održan događaj „Upravljanje muljem u tretmanu otpadnih voda – perspektive Srbije i praktična iskustva iz Kruševca“. Ovaj događaj zajednički su organizovali grad Kruševac, JKP „Vodovod Kruševac“ i nemačka razvojna banka KfW.

Zainteresovana javnost je imala prilike da prisustvuje prezentaciji upravljanja kanalizacionim muljem sa posebnim osvrtom na iskustva iz Kruševca i dalju perspektivu Srbije u ovoj oblasti. Tokom obilaska samog postrojenja detaljno je predstavljen proces tretmana otpadnih voda i mulja. Dodatni značaj predmetnog događaja ogleda se i u činjenici da je određeni broj predstavnika drugih javnih komunalnih preduzeća kojima predstoji izgradnja i upravljanje postrojenjima za tretman otpadnih voda imao priliku da se upozna sa praktičnim iskustvima i dobije neka korisna saznanja i savete.

Tokom događaja medijima i prisutnima obratili su se ministar građevinarstva, sobraćaja i infrastrukutre Tomislav Momirović, pomoćnica ministra zaštite životne sredine Sandra Dokić, gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović, Direktor JKP „Vodovod Kruševac“ Vladimir Milosavljević, predstavnik Delegacije EU u Srbiji Antoan Avinjon i predstavnik Ambasade SR Nemačke Krisitjan Šiling. Govornici su istakli značaj ovog projekta i naglasili da postrojenje u Kruševcu može da posluži kao odličan primer drugim opštinama ali i posvećenosti temama zaštite životne sredine i nastavka saradnje sa nemačkom razvojnom pomoći u ovoj oblasti.

PPOV Kruševac je jedan od najmodernijih u ovom delu Evrope, ima 3 linije tretmana (liniju vode, liniju mulja i liniju biogasa) i pokriva oko 50% svojih potreba za električnom energijom kroz proizvodnju biogasa. Solarno osušeni mulj (postiže i do 90% suve čvrste materije i ima relativno visoku kalorijsku vrednost) se isporučuje u regionalnu fabriku cementa i tamo se koristi kao resurs. Ukupne investicije u Kruševcu (PPOV i 63 kilometra kanalizacione mreže) u okviru programa finansiranog od strane nemačke razvojne banke KfW iznose 24 miliona evra.

Svake godine, Evropska zelena nedelja je prilika za debatu o evropskoj politici životne sredine sa kreatorima politike, vodećim ekolozima i zainteresovanim stranama iz Evrope i šire. Ovogodišnje izdanje fokusira se na Evropski zeleni dogovor – održivu i transformativnu strategiju rasta EU – kako bi Evropa efikasno koristila resurse i postala klimatski neutralna do 2050. godine.

Aktivnosti se realizuju u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, Ministarstvom za evropske integracije, lokalnim samoupravama, ambasadama Švedske i Francuske, Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Švedskom razvojnom agencijom (SIDA), Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju. (GIZ), KFW bankom, Evropskom investicionom bankom i mnogi drugi.

Evropska unija je svetski lider u zaštiti životne sredine. EU podržava Srbiju na njenom putu ka zdravijoj životnoj sredini. Sa preko 400 miliona evra bespovratnih grantova uloženih u zaštitu životne sredine i klimatske akcije u Srbiji, EU je najveći donator u ovoj oblasti u zemlji.

Uz finansijsku podršku EU, Srbija radi na razvoju i primeni planova za stratešku zaštitu životne sredine – održivi sistem zaštite životne sredine koji stvara zdravije okruženje i podiže kvalitet života.