Kada govorimo o pametnom razvoju gradova često pogrešno mislimo da se pod ovim isključivo misli na primenu savremenih tehnologija. Za ovakav razvoj potrebno je više od toga  – ekonomski razvoj, očuvanje životne sredine, razvoj i unapređenje socijalnih, zdravstvenih i obrazovnih kapaciteta, kao i infrastrukture jednog grada. Svi ovi pokazatelji, kao i praćenje unutrašnjih i spoljašnjih migratornih procesa, kreiraju sliku o jednom gradu, njegovoj sadašnjosti, ali i perspektivama u budućnosti. 

Kako bi sakupili dovoljno podataka o urbanom okruženju i kroz analizu došli do onih rezultata koji će omogućiti bolje planiranje i razvoj pametnih i otpornijih gradova koji mogu efikasno odgovoriti na izazove modernog urbanog života, tim Ekonomskog fakulteta u Nišu, u saradnji sa Politehničkim univerzitetom u Milanu (Politecnico di Milano) i Univerzitetom u Oslu (Oslo Metropolitan University), pokrenuo je UR-DATA projekat. UR-DATA je inovativan projekat podržan od strane Horizon Europe, koji ima za cilj unapređenje istraživačkih kapaciteta i naučne izvrsnosti u oblasti pametnog i otpornog urbanog i regionalnog razvoja. 

Jedan od glavnih ciljeva projekta je osnivanje Laboratorije za ekonomiju zemljišta i urbanu analitiku (LEUA). Ova laboratorija je ključna za realizaciju naprednih istraživačkih i obrazovnih aktivnosti u oblasti urbane analitike sa ciljem da se unapredi metodologija i alati za analizu urbanih podataka. Ekonomski fakultet u Nišu ovim projektom teži podizanju svojih kapaciteta i naučnog statusa kroz saradnju u istraživanjima sa vodećim evropskim univerzitetima. Ovakav pristup dovešće do razvoja sveobuhvatne strategije za promociju naučne izvrsnosti u oblasti pametnog urbanog razvoja što će Ekonomskom fakultetu omogućiti dugoročno pozicioniranje u akademskoj i ekspertskoj zajednici u ovoj oblasti. Ova strategija će obuhvatiti planove za dalji razvoj istraživačkih kapaciteta i međunarodnu saradnju. Projekat podržava napredovanje mladih naučnika i istraživača i obezbeđuje njihov kontinuirani razvoj kroz organizaciju radionica, seminara i razmenu sa istaknutim istraživačima.

UR-DATA projekat naglašava važnost korišćenja najnovijih alata za analizu i optimizaciju podataka u urbanom okruženju bogatom podacima. Ovaj pristup će omogućiti da planiranje gradova bude zasnovano na egzaktnim pokazateljima i prethodnoj analizi i mapiranju problema, preferencija građana i privrede. Ideja da se analizom obuhvate svi urbani problemi i aspekti urbanog razvoja postaje moguća uspostavljanjem saradnje između tehničkih fakulteta sa jedne i društvenih sa druge strane. Upotreba novih alata u analizi dovodi do stvaranja baza podataka koje preciznije i sveobuhvatnije stvaraju realnu sliku o određenom aspektu urbanog razvoja. U Nišu su već sa uspehom prikupili i analizirali podatke javnih komunalnih preduzeća o sakupljenom i recikliranom urbanom otpadu što omogućava bolje upravljanje otpadom u gradskim preduzećima. Lista mogućih analiza i optimizacija praktično je beskonačna.

UR-DATA projekat predstavlja značajan korak ka unapređenju istraživačkih kapaciteta i naučne izvrsnosti u Srbiji. Kroz saradnju sa prestižnim evropskim univerzitetima i implementaciju naprednih istraživačkih metoda, projekat će doprineti razvoju pametnih i održivih urbanih zajednica. Ova inicijativa ne samo da će unaprediti lokalnu naučnu zajednicu, već će imati i širi uticaj na evropskom nivou.