Lako dostupni i efikasni servisi javne uprave su u doba pandemije pokazali svoju vrednost. Javna uprava Srbije nastavlja da se modernizuje i napreduje uz pomoć EU. Pametno planiranje daljeg razvoja je od velike važnosti.
Vlada Republike Srbije usvojila je nedavno novu Strategiju reforme javne uprave, koja propisuje pravac razvoja i promena u domenu rada javne uprave u narednih 10 godina. Ovaj dokument je razvijen uz podršku Evropske unije.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici poručuje da je usvajanje Strategije prvi korak, a da je ključno – obezbediti njeno sprovođenje. Usvojeni dokument predviđa efikasnu, odgovornu i transparentnu upravu, po meri građana i privrede, kaže ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović.
Strategija reforme javne uprave 2021-2030. i njen prateći Akcioni plan napravljeni su uz pomoć Evropske unije angažmanom stručnjaka iz dva projekta podrške reformi javne uprave u Srbiji finansirana sredstvima EU – projekta “EU4PAR” i projekta “Vidljivost i komuniciranje RJU”. Projekti su započeli 2018. i trajaće do 2023. godine.
Proces reforme javne uprave u Srbiji se odvija pod sloganom “Uprava po meri svih nas” i kroz novu Strategiju reforme javne uprave u fokus stavlja građane i predviđa depolitizovanu, delotvornu upravu koja pruža kvalitetne usluge. Ministarka Marija Obradović kaže da ovaj dokument nije „skup opštih mesta“, kako često ume da bude utisak i građana i stručne javnosti i dodaje:
“Ona je okrenuta svakodnevnom životu, građanima i privredi i pokušavamo da sve usluge u javnom sektoru budu praktične, dostupne građanima i jednostavne i lake. To i jeste suština reforme javne uprave da vi pomognete ljudima ne da imaju glavobolju kada treba da upišu dete u vrtić, u školu, kada treba da izvade novi pasoš, da registruju automobil ili da prijave svoje novo preduzeće. Ne treba da vas boli glava. To treba da bude jednostavna usluga koju ćete brzo i jednostavno obaviti, da shvatite da je država tu upravo po meri svih nas.”
Nova Strategija donosi se uz podršku koju reformi javne uprave u kontinuitetu pruža Evropska unija. Ambasador Fabrici naglašava značaj njenog usvajanja, ali navodi da je to samo jedan neophodan korak:
“Usvajanje strategije nije dovoljno samo po sebi, već je ključno u narednom periodu obezbediti njeno puno sprovođenje, uključujući sve predviđene mere i aktivnosti. Evropska komisija će u narednom periodu nastaviti pomno da prati implementaciju konkretnih politika i propisa u praksi. Na primer, ako govorimo o oblasti javnih usluga, Vlada Srbije je već pokazala političku posvećenost i rezultate u procesu digitalizacije. Sa novom Strategijom, neće biti dovoljno donošenje programa za razvoj eUprave, pa čak kreiranje pravnog okvira za smanjenje birokratije i opterećenja za građane, već je pre svega potrebno u praksi obezbediti njihovu punu primenu.“
Da je usvojena Strategija samo put, saglasno je i ministarstvo koje je koordinator reforme:
„Na prvom mestu mi moramo da jačamo ljudske kapacitete, tehničko-tehnološke, moramo da uvodimo nove tehnološke inovacije. Ono što je veoma važno, moramo građanstvo i privredu da pripremimo da koriste ovu vrstu usluga, da budu okrenute novim informacionim tehnologijama. Popularno rečeno te aplikacije kojima država želi da se približi građanima, gađani i privreda moraju da budu o njima obavešteni. Moramo da ih pripremimo da ih koriste.”
“Uprava koja dobro funkcioniše, koja je profesionalna, efikasna i transparentna, služi pre svega da omogući dobro funkcionisanje društva i da unapredi i olakša život građana. U tom smislu, mi smatramo da je usvajanje nove Strategije RJU veoma važan korak u pravcu daljeg unapređenja funkcionisanja uprave. Očekujemo da vidimo njenu punu primenu, čime će se pokazati sposobnost Srbije da odgovori na očekivanja i zadatke koje proces pristupanja EU nosi, odnosno da odgovori na zahteve i potrebe svojih građana“, rekao je ambasador Fabrici.
Podsetimo, Evropska unija je još u Strategiji proširenja iz 2014. godine reformu javne uprave stavila među stubove pristupanja, ne samo za Srbiju, već za sve države kandidate i potencijalne kandidate za članstvo u EU.