Oko 51 odsto građana Srbije glasalo bi za ulazak Srbije u Uniju.Veliki broj građana, 68 odsto, smatra da bi reforme neophodne za ulazak naše zemlje u EU trebalo sprovoditi i da ne predstavljaju uslov za članstvo, već zbog dobrobiti samih građana.
Ukoliko bi sutra bio održan referendum sa pitanjem „Da li podržavate učlanjenje Srbije u Evropsku uniju“ 51 odsto građana Srbije glasalo bi za, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije.
U saopštenju se navodi da članstvo u EU podržava jedan odsto više građana u odnosu na prethodno istraživanje.
Protiv članstva u EU glasalo bi 22 odsto, 20 odsto ne bi glasalo, dok sedam odsto ne zna šta bi odgovorilo, rezultat je istraživanja koje je Kancelarija za evropske integracije sprovela tokom decembra 2013.
Anketa je rađena prema standardu Evrobarometra, u kojoj je učestvovalo 1.038 ispitanika starijih od 18 godina.
Ispitanici navode da bi članstvo u EU za 44 odsto njih bila dobra stvar, 26 odsto građana smatra da je to loše, a 29 odsto misli da to nije ni dobra ni loša stvar.
Veliki broj građana, 68 odsto, smatra da bi reforme neophodne za ulazak naše zemlje u EU trebalo sprovoditi i da ne predstavljaju uslov za članstvo, već zbog dobrobiti samihgrađana, odnosno radi stvaranja bolje uređene Srbije.
Najviše građana, čak 39 odsto, borbu protiv korupcije, koja najviše utiče na njihov svakodnevni život, svrstava među najznačajnije reforme, navodi se u saopštenju.
Kancelarija napominje da je, u odnosu na prethodna istraživanja, opao procenat onih koji smatraju da se Kosovo postavlja kao glavni uslov Srbiji za dobijanje datuma za početak pregovora, ali 39 odsto građana i dalje ovu situaciju vidi kao glavnu prepreku daljem pristupanju Srbije.
U skladu s tim, čak 70 odsto građana, razume važnost ovog pitanja i smatra da bi probleme Beograda i Prištine trebalo svakako rešavati, nezavisno od toga da li to traži EU.
Kao glavne faktore koji otežavaju ulazak naše zemlje u EU, građani su navodili politiku stalnog uslovljavanja EU 38 odsto, nesposobnost domaćeg rukovodstva 12 odsto, kao i mentalitet naših ljudi i nespremnost na promene 11 odsto.
Za najveći broj građana, njih 45 odsto, članstvo u EU i dalje predstavlja put ka boljoj budućnosti mladih ljudi, više mogućnosti za zapošljavanje 42 odsto, kao i mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU 40 odsto.
Kancelarija za evropske integracije od 2002. godine redovno sprovodi istraživanje javnog mnenja.