Kako obezbediti uslove za nesputana, kolaborativna istraživanja umetnika i naučnika? Kako kreirati prostor u kome će se i jedni i drugi osećati komforno, gde će biti ono što jesu i gde mogu pružiti najbolje od onoga što znaju, uz očuvanje i vrednosti i specifičnosti i jedne i druge oblasti? Ovakvu liniju je teško povući a još teže definisati, no program art+science već godinama razvija sisteme i metodologije u koje uključuje umetnike, naučnike i druge stvaraoce različitih profila.

“Osnovni cilj nam je da ih inspirišemo i motivišemo na zajednički rad, saradnju i na kreiranje umetničkih dela koja će imati jasnu naučnu potku, primenu naučnih saznanja ili metodologije, uz tumačenje i analizu važnih društvenih tema i izazova”, naglašava Dobrivoje Lale Erić, iz Centra za promociju nauke, selektor programa art+science – svetovi veštačke inteligencije.

Photo: Centar za promociju nauke

Ove godine održano je šesto izdanje manifestacije art+science, kao deo programskih aktivnosti Centra za promociju nauke u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Kreativna Evropa. AI Lab okuplja 13 raznovrsnih institucija koje se bave vezama između umetnosti, tehnologije i društva. Pokretanjem dijaloga i iniciranjem interdisciplinarnih saradnji otvaraju se brojne teme koje generiše veštačka inteligencija i analizira budućnost zasnovanu na ovoj supertehnologiji. Projekat se ne zadržava na tehnološkim aspektima, već prevashodno uzima u obzir i tumači kulturne, filozofske, etičke, psihološke i duhovne aspekte promena koje AI nesumnjivo donosi. art+science program je istovremeno prepoznat kroz nacionalnu Strategiju pametne specijalizacije (4S), kao eksperimentalni spoj nauke i umetnosti za čije je sprovođenje i vrednovanje zadužen Centar za promociju nauke.

Photo: Centar za promociju nauke

“Ovde moram da istaknem i jedan od ključnih elemenata našeg uranjanja u čarobni ali izrazito složeni svet na raskršću nauke i umetnosti, a to je učešće Centra u velikim evropskim mrežama i pratećim EU projektima finansiranim kroz programe poput Kreativne Evrope ili Horizonta 2020. Bez toga bi nam, i u konceptualnom i u praktičnom smislu, bilo nemoguće da se bavimo ovako zahtevnim i, slobodno mogu reći, skupim temama” ističe Erić.

Inicijacija koncepta art+science jeste učešće CPN-a u projektu Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke 2014. godine što je kasnije stvorilo daleko veću i složeniju mrežu u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije – AI Lab. Ovo je trenutno najveći projekat programa Kreativna Evropa koji se realizuje u Srbiji.

U konkretnoj primeni, umetničko-naučna istraživanja se tiču svih pitanja i problema koji nas okružuju. Oni predstavljaju i opisuju probleme, provociraju reakciju javnosti i posredno nude i navode nas na rešenja i akciju. Jedan od takvih projekata jeste i Anatomija Fatberga. Iza ovog projekta stoji interdisciplinarni tim umetnika i naučnika iz Novog Sada i Beograda. Posvećen je jednoj od karakterističnih odlika Antropocena, a to je konstantno i nemarno zagađivanje životne sredine i našeg neposrednog okruženja, na primeru Dunava.

Ono što je novina od ove godine jeste uspostavljanje trajnog virtuelnog prostora, veb platforme kao mesta razmene ideja i informacija, ne samo naših već i stvaralaca širom sveta u tom širokom domenu povezivanja nauke i umetnosti.

EU podstiče razvoj nauke i inovacija kako bi stvorila tehnološke preduslove za razvoj konkurentnosti i privrede širom Evrope. Građanima Srbije, EU je omogućila korišćenje zajedničkog istraživačkog prostora i usavršavanje u zemljama EU, čime su srpski naučnici postali vidljiviji evropskoj i svetskoj naučnoj zajednici. Podrška Evropske unije sprovodi se u saradnji sa Vladom Srbije. Evropska unija je veći donator za razvoj Srbije od svih ostalih međunarodnih donatora zajedno. Donacije Evropske unije se koriste za razvoj Srbije.