Više od 250 državnih službenika na položaju uspešno je pohađalo stručne obuke tokom četvorogodišnjeg projekta koji je Nacionalna akademija za javnu upravu realizovala uz finansijsku podršku i u partnerstvo sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji.
Svečanom konferencijom danas je u Nacionalnoj akademiji za javnu upravu (NAJU) obeležen završetak uspešne realizacije projekta „Jačanje profesionalnih kapaciteta državnih službenika na položaju u Republici Srbiji“.
„Unapređenje menadžerskih veština državnih službenika na položaju, kao i osnaživanje liderstva, predstavljaju ključne faktore uspeha u sprovođenju reforme javne uprave Republike Srbije. U tom smislu želim da u ime svih učesnika izrazim veliku zahvalnost za nesebičnu podršku Delegacije Evropske unije tokom ove četiri godine“, izjavila je direktorka NAJU Marina Dražić na otvaranju konferencije.
Tokom uvodnog dela Konferencije, prisutnima su se obratili Nikola Bertolini, šef odeljenja za saradnju Delegacije EU, Aleksandar Petrović, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
Bertolini je ovom prilikom izjavio da proces pristupanja koji Srbija sprovodi uz značajnu pomoć Evropske unije, u velikoj meri zavisi od efikasnosti visokih državnih službenika. „Upravo oni su kreatori inovacija u načinu rada javne uprave koja je u službi građana. Plan rasta i ubrzanje pristupanja EU su prilike za njih da budu transparentniji i odgovorniji prema građanima Srbije. Značajna uloga poverena je Nacionalnoj akademiji za javnu upravu, koja pomaže pristupanje zemlje Evropskoj uniji“, rekao je Bertolini.
Mihailo Jovanović je istakao ključnu ulogu Nacionalne akademije za javnu upravu u procesu profesionalizacije i razvoja javne uprave, kao i da je tokom prethodnih 8 godina Akademija postala centar izvrsnosti u obrazovanju i obuci službenika u javnoj upravi, a da je ovaj Projekat samo jedan od primera kako Akademija doprinosi jačanju kapaciteta i stručnosti naših javnih službi, u ovom slučaju, njihovih rukovodioca, donosioca odluka.
Usledila je panel diskusija tokom koje su državni službenici na položaju, koji su bili ujedno i predavači i polaznici obuka, razmenili su iskustva stečena tokom prethodne četiri godine.
Kroz moderan pristup i inovativne obuke i uz učešće eksperata iz različitih oblsti, državni službenici unapredili su svoje znanje iz ključnih oblasti za državnu upravu kroz programe „Osnove“ i „Saće“. Modul „Osnove – suštinska pitanja“ namenjen je novopostavljenim državnim službenicima na položaju kao neka vrstu vodiča i pripreme za novu ulogu. Program „Saće“ ilustruje ideju da se različiti moduli kombinuju prema specifičnim potrebama službenika koji duže vreme obavljaju funkciju na položaju.
Tokom trajanja projekta organizovane su i studijske posete Briselu. Državni službenici imali su priliku da na licu mesta vide kako funkcionišu institucije Evropske unije i da razmene iskustva sa kolegama iz Brisela.