Samo 14 jedinica lokalnih samouprava u Republici Srbiji prepoznaju mlade sa hendikepom kao kategoriju kojoj je neophodna podrška, rezultati su istraživanja Udruženja studenata sa hendikepom.
Ovi nalazi predstavljeni su na konferenciji „Položaj učenika i studenata sa hendikepom u Srbiji“, koja je održana uz podršku EU info pointa iz Novog Sada i Kulturne stanice Svilara.
Milan Janković, izvršni direktor Udruženja, ukazao je na to da je broj osoba sa hendikepom mnogo veći od podataka iz poslednjeg popisa, kao i da bi učenicima i studentima sa hendikepom ublaženi kriterijumi za ostvarivanje prava na stipendiju bili značajna podrška.
„Oni imaju mnogo veće troškove od svojih vršnjaka, a sa druge strane i daleko izazovnije uslove studiranja usled kojih im je neretko nemoguće da imaju visok prosek ocena“, rekao je Janković.
Kriterijumi bi trebalo da budu i blaži od predloženih i da obuhvate i grupe poput studentkinja koje su u drugom stanju, navodi prof. dr Zoran Pavlović, Pokrajinski zaštitnik građana.
„U inicijativu bi trebalo uključiti i Ministarstvo finansija, koje bi moglo da uputi preporuke svim jedinicama lokalnih samouprava da budu fleksibilini kada je u pitanju dodeljivanje stipendija za učenike i studente sa hendikepom“, rekao je Pavlović.
Na konferenciji su govorili i ombudsman grada Novog Sada, Marina Popov Ivetić, aktivistkinja Udruženja Vesna Vukas, a prisustvovali su predstavnici jedinica lokalnih samouprava iz Vojvodine, kao i lokalni mediji.
Istraživanje je urađeno u okviru projekta „Dijalog za razvoj inkluzivnih politika u oblasti učeničkog i studentskog standrarda za učenike i studente sa hendikepom u lokalnim zajednicama“ koji je podržala Evropska unija kroz program Beogradske otvorene škole.