Vlada Republike Srbije je u prvih sto dana svog novog mandata pokazala doslednu opredeljenost za nastavak evropskih integracija i uskladjivanje srpskog zakonodavstva sa standardima Evropske unije, saopštio je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport.
U saopštenju povodom 100 dana rada Vlade Republike Srbije navodi se da je „usvojen čitav niz zakona koji idu u tom pravcu – da pomenemo samo zakone o radu, stečaju, privatizaciji i usubotu usvojen set medijskih zakona što je ozbiljan koraku pravcu dugo očekivanog sprovodjenja Medijske strategije usvojene 2011. godine. Preduzete su i mere na planu fiskalne konsolidacije koje bi trebalo da daju rezultate u bliskoj budućnosti.
Proces skrininga je nastavljen bez ikakvog odlaganja i odvija se prema planu i u dogovorenim rokovima. Do sada je skriningom obuhvaćeno 18 od 35 pregovaračkih poglavlja, a ovaj proces će trajati do marta 2015. godine. Treba podsetiti da je Evropski savet odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom, doneo na osnovu dokazane opredeljenosti vlade reformama, napretka koji je u tom pogledu uočen, ali i napretku koji je ostvaren u procesu normalizacije odnosa sa Prištinom.
Vlada se u ovom periodu suočila sa ogromnim problemima izazvanim nevidjenim poplavama i njen odgovor na te probleme je vredan hvale. Ovo je prilika i da se naglasi odlično rukovodjenje i kooordinacija Sektora za vanredne situacije MUP-a sa najvećom operacijom Mehanizma civilne zaštite EU ikada pokrenutom, u okviru koje je oko 400 njenih pripadnika iz 13 zemalja radilo pod komandom MUP-a i rame uz rame sa srpskim spasiocima, vatrogascima, vojnicima i običnim ljudima koji su spasavali svoje živote i imovinu.
Na planu obnove i saniranja posledica poplava predstoji veliki posao, posao koji će trajati godinama i gradjani Srbije mogu biti sigurni da će u tome imati pomoć Evropske unije. Rezultati donatorske konferencije tokom koje je za Srbiju obezbedjeno gotovo milijardu evra u donacijama i povoljnim kreditima govore o solidarnosti i spremnosti sveta da pomogne gradjanima Srbije.
U periodu koji je pred vladom, sada je ozbiljan posao da sprovede već donete reformske zakone. Doneti dobre zakone je ozbiljan posao, ali je još ozbiljniji, a verovatno i teži, dosledno ih sprovoditi. Samo sprovodjenje dobrih zakona donosi rezultate i bolji život gradjanima. Zakonodavna delatnost mora naravno da se nastavi, ali dobri zakoni mogu da budu rezultat samo široke i detaljne javne rasprave, svih zainteresovanih strana. Donošenje zakona po hitnom postupku trebalo bi da bude izuzetak i u tom pogledu više napora treba uložiti u planiranje zakonodavne delatnosti.
Prioriteti koji su pred vladom Srbije, pored nastavka rada na normalizaciji odnosa sa Prištinom, nalaze se u daljoj konsolidaciji ekonomije i finansijskog sistema, kao i stvaranju povoljnijih uslova za strana ulaganja kroz, recimo, donošenje novog Zakona o izgradnji. Prioritet ostaje i dalje osnaživanje vladavine prava i fundamentalnih prava, kao i donošenje detaljnog Akcionog plana za sprovodjenje preporuka Evropske komisije za Poglavlja 23 i 24.
Sa usvajanjem seta medijskih zakona, njihovo sprovodjenje, a posebno usvajanje podzakonskih akata koji će uvesti red u državno finansiranje medija kroz projektno sufinansiranje na transparentan i svima dostupan način pod jednakim uslovima postaju jedan od prioriteta. Rok za povlačenje države iz vlasništa nad medijima već je krenuo i medijima širom Srbije treba pomoći da se pripreme za novine koje ovi zakoni donose. EU će u ovoj oblasti ostati angažovana i novinari, novinarska udruženja, državni organi i nezavisna regulatorna i samoregolutarna tela mogu računati na našu dalju podršku i pomoć.
Evropska komisija u oktobru objavljuje svoj redovan godišnji Izveštaj o napretku Srbije u procesu evropske integracije i u njemu će biti sadržana detaljna analiza svega do sada učinjenog na reformskom planu“, navodi se na kraju saopštenja.