Evropska unija danas, kao što je to činila od svog osnivanja, podržava žene u Evropi i širom sveta.
Pre šezdeset godina, ravnopravnost žena i muškaraca je utkana u Rimski ugovor kao jedna od osnovnih vrednosti Evropske unije. Zalaganje Evrope za načelo jednakih plata za jednak rad je u to vreme bio presedan u svetu. EU od tada predvodi put ka jednakosti i ostvaruje vidljiv napredak u svim oblastima. Neumorno radimo na odbrani prava žena i njihovom osnaživanju u borbi protiv diskriminacije i rodno zasnovanog nasilja.
Broj žena koje rade, diplomiraju, aktivne su u politici ili su na vodećim položajima u evropskim preduzećima, u 2017. je veći nego ikad. U Komisiji žene čine 55 odsto ukupne radne snage. Međutim, i dalje se previše žena, naročito samohranih majki, bori za ekonomsku nezavisnost u Evropskoj uniji. Stopa zaposlenosti žena u Evropskoj uniji je u 2016. dostigla rekordnih 65,5 odsto, ali to je i dalje daleko od 77 odsto koliko iznosi stopa zaposlenih muškaraca.
I u Evropi i izvan nje treba učiniti mnogo više. Žene su često među najranjivijim grupama u sukobima, migracijama ili raseljavanju kao i na mestima gde su posledice klimatskih promena i siromaštva najizraženije. Osim toga, u aktuelnoj migracijskoj situaciji broj žena koje dolaze u EU kao žrtve trgovine ljudima eksponencijalno raste.
Netolerancija prema ženama i mizoginija se ispoljavaju kako u javnom životu tako i pod velom kukavičke anonimnosti na internetu. Broj napada na prava žena je u porastu. Preveliki broj Evropljana smatra da se seksualni odnos bez pristanka može opravdati. Žene su, osim toga, najizloženije diskriminaciji i nasilju, naročito u područjima sukoba širom sveta.
Žene su, međutim, često prve koje traže rešenja, nalaze snagu u teškim vremenima i imaju viziju budućnosti svojih zemalja. Zato EU nastavlja da sarađuje sa ženskim grupama u svetu, između ostalog i u problematičnim sredinama kao što su Avganistan ili Sirija.
Nastavljamo sa aktivnostima kod kuće i u inostranstvu. Konkretno:
- Uz pomoć Strateškog angažmana za ravnopravnost polova 2016–2019. Evropska komisija otklanja nejednakosti u važnim oblastima kao što su rad, plate, donošenje odluka i nasilje.
- Evropska komisija je posvetila 2017. iskorenjivanju svih vidova nasilja nad ženama i devojčicama.
- Komisija će ove godine predstaviti novu inicijativu za usklađivanje posla i porodičnog života namenjenu roditeljima i starateljima.
- Na osnovu predloga za reformu zajedničkog evropskog sistema azila, migrantkinjama koje dolaze u Evropu kako bi dobile zaštitu i koje su žrtve nasilja biće pružena medicinska nega, pravna pomoć, savetovanje u slučaju traume i psihosocijalna pomoć.
- Komisija nastavlja da prati rodnu dimenziju sprečavanja i suzbijanja trgovine ljudima pri sprovođenju politika i zakonodavstva u oblasti borbe protiv trgovine ljudima.
- Kada su u pitanju spoljni odnosi, Komisija će se u okviru Akcionog plana za rodnu ravnopravnost fokusirati na pomoć ženama i devojčicama širom sveta kojima je uskraćen pristup školovanju, zdravstvenim uslugama ili uslugama planiranja porodice, tržištu rada, političkom životu i onima koje se suočavaju sa diskriminišućim propisima i zakonima o nasleđivanju, državljanstvu ili vlasništvu
- Kako bi se postarala da pomoć dođe do najugroženijih, Komisija će nastaviti da sistemski primenjuje rodno osetljiv pristup na humanitarnu pomoć.
- Komisija će i dalje biti na čelu sprovođenja ciljeva održivog razvoja UN, između ostalog i rodne ravnopravnosti.
Nećemo i ne smemo da prestanemo da se borimo za rodnu ravnopravnost, za bezbednost žena i devojčica i za jačanje njihovih prava kako bi u potpunosti iskoristile svoje potencijale. Kao i pre 60 godina, Evropska unija predano radi na ostvarivanju ravnopravnosti žena širom sveta.
Potpisnici:
Prvi potpredsednik Frans Timermans
Visoka predstavnica EU za spoljne poslove i politiku bezbednosti/potpredsednica Komisije Federika Mogerini
Komesar za budžetska pitanja i ljudske resurse Ginter Etinger
Komesar za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanes Han
Komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica
Komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopulos
Komesarka za zapošljavanje, socijalna pitanja, veština i pokretljivost radne snage Marijan Tisen
Komesar za humanitarnu pomoć i upravljanje vanrednim situacijama Hristos Stilijanides
Komesarka za pravosuđe, potrošače i rodnu ravnopravnost Vera Jurova