Povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv dečjeg rada, Federika Mogerini, visoka predstavnica Unije za spoljne poslove i politiku bezbednosti i potpredsednica Evropske komisije, Neven Mimica, komesar za međunarodnu saradnju i razvoj, Hristos Stilijanides, komesar za humanitarnu pomoć i upravljanje kriznim situacijama, Dimitris Avramopulos, komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo, Vera Jurova, komesarka za pravosuđe, potrošače i rodnu ravnopravnost i Marijan Tisen, komesarka za zapošljavanje, socijalna pitanja, veštine i mobilnost radne snage, izdali su sledeće saopštenje:
Širom sveta, stotine miliona dece koja bi trebalo da su u školi primorana su na rad i to često u opasnim uslovima. Mi se kao Evropska unija snažno zalažemo za suzbijanje i ukidanje dečjeg rada širom sveta, za unapređenje pristupa obrazovanju i osnaživanje dečjih prava. Zato danas, kada obeležavamo Svetski dan borbe protiv dečjeg rada, još jednom potvrđujemo posvećenost ostvarivanju cilja Agende za održivi razvoj do 2030. koji se odnosi na okončanje dečjeg rada u svim njegovim oblicima do 2025. Da bismo ostvarili taj cilj, širom planete preduzimamo različite mere.
Omogućavanje pristupa obrazovanju većem broju dece je jedan od prioriteta EU. Unija je izdvojila preko 700 miliona evra kako bi omogućila pristup obrazovanju za raseljenu decu iz Sirije. Na Filipinima podržavamo borbu protiv dečjeg rada u opasnim industrijama, poput rada na plantažama šećerne trske i rudnicima. U Bangladešu se borimo protiv najgorih oblika dečjeg rada. U Kolumbiji, Demokratskoj Republici Kongo, palestinskim teritorijama, Sudanu i Libanu podržavamo aktivnosti za pomoć deci povezanoj sa oružanim snagama i grupama koja su pretrpela nasilje.
EU radi na jačanju sistema za zaštitu dece. Kako bi pružila specijalizovanu zaštitu deci bez pratnje odraslih, odnosno maloletnicima koji su bez roditelja, EU sprovodi projekat „Bolje upravljanje migracijama“ čiji je cilj unapređenje upravljanja migracijama na regionalnom nivou na Rogu Afrike. Primera radi, upis u matične knjige omogućuje delotvornije ostvarivanje radnih prava i obavezno školovanje. Ovo je jedan u nizu razloga zbog kojih Evropska unija radi na obezbeđivanju identiteta dece, na primer posredstvom projekata u Mozambiku i Nigeru. U kontekstu aktuelne izbegličke krize, kada je veliki broj dece raseljen, zaštita dece u svim etapama migracija je ključni prioritet za EU. Komisija je u aprilu ove godine predstavila strategiju za zaštitu sve dece migranata koja za cilj ima da spreči da deca padnu u šake kriminalnih mreža koje ih primoravaju na rad.
U okviru sveobuhvatnog pristupa dečjim pravima, Evropska unija se zalaže za i podržava ratifikaciju i delotvornu primenu Konvencije UN o pravima deteta, Konvenciju 182 Međunarodne organizacije rada o najgorim obilcima dečjeg rada i Konvenciju 138 Međunarodne organizacije rada o minimalnoj starosti za zasnivanje radnog odnosa. Nastavljamo da podržavamo naše partnerske zemlje u eliminaciji dečjeg rada u globalnim lancima snabdevanja kroz integrisane intervencije poput boljih radnih mesta za mlade i odrasle i zagovaranja odgovorne proizvodnje i potrošnje. Postizanje rezultata na planu socijalne zaštite takođe doprinosi suzbijanju dečjeg rada.
Evropska unija će nastaviti da sarađuje sa međunarodnim organizacijama, telima Ujedinjenih nacija, naročito UNICEF-om, te relevantnim organizacijama civilnog društva. Pozdravljamo 4. Globalnu konferenciju o dečjem radu koja se održava u Argentini od 14-16. novembra kao značajnu priliku za postizanje dogovora o efikasnim i hitnim planovima za trajno ukidanje dečjeg rada do 2025.