Evropski savet potvrđuje svoju posvećenost proširenju Evropske unije, što ostaje jedan od ključnih strateških pravaca, stoji u saopštenju Saveta nakon sastanka ministara spoljnih poslova zemalja članica. Pojašnjava se da politika proširenja i dalje predstavlja ulaganje u mir, demokratiju, napredak, sigurnost i stabilnost Evrope.
Evropska unija je posvećena tome da ojača i intenzivira svoje prisustvo u regionu na političkom, ekonomskom i nivou društvene transformacije, uključujući i nastavak pomoći, bazirane na jasnom napretku u vladavini prava i društveno-ekonomskim reformama, stoji u dokumentu.
„Savet snažno pozdravlja istorijski Prespanski sporazum, koji predstavlja značajno ostvarenje, koje postavlja pozitivan primer u regionu i izvan njega. Takođe, Savet odaje priznanje uključenim stranama na hrabrosti i posvećenosti. Dobrosusedski odnosi i regionalna saradnja ostaju nizostavni elementi procesa proširenja, kao i procesa stabilizacije i pridruživanja“, navodi se u saopštenju, a kao pozitivan primer povezanosti uzima se i regionalni sporazum o romingu, potpisan u Beogradu početkom aprila.
U delu zaključka koji se odnosi na Srbiju, Savet navodi da ju u pregovorima postignut napredak, da je otvoreno 16 od 35 poglavlja, a da su dva privremeno zatvorena. Srbija je nastavila rad na usklađivanju zakonodavstva sa Evropskom unijom u velikom broju oblasti. Ipak, ističe se da napredak na polju vladavine prava (poglavlja 23 i 24) i pregovora sa Prištinom presudan za tempo pregovora o članstvu.
„Uz belešku da evropske integracije ostaju glavni strateški cilj Srbije, Savet poziva srpske vlasti da se aktivnije i nedvosmisleno komuniciraju to u javnoj debati. Savet ohrabruje Srbiju da se posebno fokusira, značajno ubrza reformske napore i da postigne konkretne rezultate u najvažnijim oblastima, pre svega u vladavini prava“, saopštava Evropski savet, ističući da je neophodan napredak u efikasnosti pravosuđa, slobodi izražavanja, osnovnih prava, međupartijskom dijalogu i izbornim uslovima.
Od Beograda se očekuje da uloži napore kako bi se stvorilo okruženje u kojem je moguć dijalog, kao i da se suzdrži od provokacija. Status kvo nije održiv, a detaljan pravno obavezujući sporazum dve strane bi trebalo da reši sva pitanja i da bude u skladu sa međunarodnim pravom i EU zakonodavstvom, stoju u saopštenju. Savet je pohvalio Srbiju za stalno učešće u inicijativama za regionalnu saradnju i ohrabruje je da ojača dobre susedske odnose.
Pogledajte još: