Sastanak Saveta SPOLJNIH POSLOVA, Brisel, 3. mart 2014.
Savet je usvojio sledeće zaključke:
- Evropska unija najoštrije osuđuje kršenje ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta činom agresije od strane ruskih oružanih snaga kao i ovlašćenje koje je 1. marta dalo Veće Ruske federacije za angažovanje oružanih snaga na ukrajinskoj teritoriji. Ove akcije predstavljaju kršenje Povelje Ujedinjenih nacija i Helsinškog završnog akta OEBSa, kao i specifičnih obaveza Rusije za poštovanjem suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine, propisanih Memorandumom iz Budimpešte iz 1994. i bilateralnog ugovora o prjateljstvu, saradnji i partnerstvu iz 1997. Ove akcije su takođe i direktno kršenje ukrajinskog ustava koji prepoznaje teritorijalni integritet zemlje i država ka o i to da Autonomna Republika Krim može organizovati referendum jedino o lokalnim pitanjima ali ne i o izmeni teritorijalne konfiguracije Ukrajine.
- EU poziva Rusiju da pod hitno povuče oružane snage nazad u područja gde su trajno stacionirane, u skladu sa Sporazumom o statusu i uslovima o stacioniranju Crnomorske flote na teritoriji Ukrajine iy 1997. Rusija bi takođe bez daljeg odlaganja da pristane na predlog Ukrajine o pregovorima, kao što je i predviđeno bilateralnim Ugovorom o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu, kao i da uzme učešće u hitnim konsultacijama sa svim potpisnicama i pristalicama Memoranduma iz Budimpešte iz 1994.
- EU poziva na mirno rešenje trenutne krize i puno poštovanje principa i obaveza koji su određeni međunarodnim zakonima. EU ostaje spremna da se angažuje u konstruktivnom dijalogu sa svim zainteresovanim stranama i nastaviće da se angažuje u međunarodnim naporima olakšanja pregovora u saradnji sa UNom, OEBSom, i ostalim međunarodnim učesnicima, uključujući i predlog za međunarodnim nadzorom i medijacijom, a pozdravlja i moguću OEBSovu misiju nalaženja činjenica u ovom pogledu.
- Savet podseća na ambicije EU i otvorenost prema prijateljstvu sa Rusijom, zasnovanom na zajedničkom interesu, i žali zbog toga što je sada ne ove zajednički ciljeve bačena senka sumnje. EU i one zemlje članice koje su članovi G8 grupe, su odlučile da uzevši u obzir situaciju treba da obustave svoe učešće u Samitu koji je zakazan za 8. jun u Sočiju, sve dok okruženje ne postane adekvatno za smisaoni razgovor. U odsustvu koraka Rusije koji bi vodili deeskalaciji situacije, EU će odlučiti o posledicama po bilateralne pregovore sa Rusijom o pitanjima viza kao i o Novom sporazumu, a razmotriće i dalje mere. Savet odlučuje da ostane u pripravnosti kako bi bio u poziciji da brzo donosi neophodne mere.
- Evropska unija pohvaljuje odgovor Ukrajine. Evropska unija podržava napore nove ukrajinske Vlade da stibilizuje situaciju i da nastavi put ka reformama. EU potvrđuje neophodnost za daljim reformama ukrajinskog ustava i da održi slobodne, fer, i transparentne predsedničke izbore pod nadzorom OEBSa i KDILJPa. EU naglašava važnost inkluzivnosti na svim nivoima upravljanja ukrajinske vlade, uključujući i preduzimanje koraka koji bi doprineli da se upravljanje oseti u svim regionima Ukrajine, i da bude usmereno ka svim društvenim grupama kao i da obezbedi punu zaštitu nacionalnih manjina u skladu sa međunarodnim obavezama Ukrajine. U ovom pogledu, EU ohrabruje Ukrajinu da prihvati stručnu pomoć Saveta Evrope i OEBSa.
- EU je spremna da dalje nastavi napore sa međunarodnom zajednicom i međunarodnim finansijskim institucijama, naročito sa MMFom, da pomogne Ukrajini. U ovom cilju, EU i njene zemlje članice će dati podršku međunarodnom paketu pomoći koji će rešiti hitne potrebe Ukrajine, u pogledu ustavnih reformi. Savet pozdravlja napore koji su već preduzeti od strane Komisije, koja je pokrenula misiju nalaženja dokaza u Kijevu paralelno sa misijom MMFa. Savet takođe ohrabruje zainteresovane treće zemlje da se pridruže međunarodnom paketu pomoći. Podsećajući na zaključke usvojene 20. februara 2014, Savet se složio da brzo radi na usvajanju restriktivnih mera o zamrzavanju i oporavak imovine lica koja su identifikovana kao odgovorna za kršenje ljudskih prava.
- Savet potvrđuje ponudu za Sporazumom o pridruživanju, uključujući i pridruživanje Području duboke i sveobuhvatne trgovine. Sporazum bi dao mogućnost za održivi privredni razvoj i prosperitet svih regiona Ukrajine, uključujući i Krim, kao i svh suseda Ukrajine. Sporazum ne predstavlja krajnji cilj saradnje EU i Ukrajine, na primer kroz proces liberalizacije viznog sistema, u skladu sa uslovima dogovorenim u okviru programa VLAP.
- Savet apeluje na visoku predstavnicu Ketrin Ešton da nstavi da bude u kontaktu sa svim zainteresovanim stranama, u cilju doprinosa mirnom rešenju krize.”