“Zaštita ličnih podataka je jedan od primera gde Evropa trenutno ima globalno liderstvo. Uredba Evropske unije o opštoj zaštiti podataka (GDPR) usvojena je 2016. godine, čime je zaštita privatnosti i naših podataka postala ne samo osnovno pravo u EU već i zakonska obaveza”, istakla je Mateja Norčič-Štamcar, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, na skupu povodom otvaranja Nedelje privatnosti, posvećene Međunarodnom danu zaštite podataka o ličnosti, koji se obeležava 28. januara.

“Potreba da se obezbedi poverenje i zahtev za zaštitom ličnih podataka svakako nisu ograničeni samo na EU. Pojedinci širom sveta sve više cene privatnost i bezbednost svojih podataka. Kao što je pokazalo nedavno globalno istraživanje, oni ovo smatraju važnim faktorom koji utiče na njihove odluke o kupovini i njihovo online ponašanje. Sve veći broj kompanija je odgovorilo na ovaj zahtev za privatnošću, posebno dobrovoljnim proširenjem nekih prava i zaštitnih mera predviđenih GDPR-om na svoje klijente van EU. To važi i za Srbiju, gde su preduzeća koja nude svoje usluge međusobno povezana sa tržištem EU,” istakla je Norčič-Štamcar.

Srbija je 2019. usvojila Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, i on je uglavnom usklađen sa Opštom uredbom o zaštiti podataka EU. Medjutim potrebno je  usklađivanje odredbi svih drugih zakona koji se odnose na obradu podataka o ličnosti sa novim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

“Privatnost nije privilegija, već pravo. Povreda prava na zaštitu podataka o ličnosti veoma često povezana sa diskriminacijom. To se veoma jasno vidi u nemalom broju pritužbi građana, koji tražeći zaštitu od diskriminacije navode i da je njihovo pravo na zaštitu podataka bilo povređeno. Najčešće oblasti u kojima se uočava diskriminacija povezana sa kršenjem prava na privatnost su radni odnosi, zapošljavanje, zdravstvena zaštita, a diskriminaciji na takav način najčešće su izloženi pripadnici i pripadnice najosetljivijih grupa”, poručila je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Nedelju privatnosti u Srbiji organizovali su Partneri Srbija, Share fondacija, A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Udruženje „Da se zna“ i Beogradska otvorena škola.

Delegacija EU će ostati pouzdan partner posvećen nastavku saradnje sa organizacijama civilnog društva, Poverenikom i Vladom na rešavanju mnogih aspekata zaštite podataka koji tek treba da budu reformisani u okviru procesa pregovora. Podrška Evropske unije vladavini prava, reformama u pravosuđu i unutrašnjim poslovima u Srbiji – dostigla je više od 163 miliona evra u periodu od 2014. do 2020. godine.

Evropska unija trenutno sprovodi 19 projekata u ovoj oblasti sa ciljem da podrži funkcionisanje i jačanje vladavine prava u Srbiji. Sredstva se koriste za podršku nezavisnom i nepristrasnom pravosuđu, efikasnoj zaštiti građana i zajednica, poštovanju ljudskih prava, pravilnom sprovođenju zakona, te za podršku borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala i trgovine ljudima.

Foto: Fonet