Prosečna osoba na poslu provodi trećinu dana, odnosno polovinu vremena u budnom stanju. Mnogi rade i više od tih uobičajenih 40 sati sedmično, te ove brojke i statistika ukazuju da izraz “život počinje posle posla” očigledno nije tačan – vreme koje provodimo na radnom mestu važan je komad naših života. Stoga je i važno da se za to vreme osećamo dobro i bezbedno, što je u doba pandemije virusa korona postalo još značajnije.
Bezbednost i zdravlje na radu bili su tema završne konferencije istoimenog tvining projekta EU, održanog danas u Palati Srbija. Tvining projekat “Podrška i unapređenje bezbednosti zdravlja na radu i inspekcije rada u Republici Srbiji”, ostvaruje se u saradnji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, Ministarstva za rad, socijalna pitanja i porodicu Slovačke Republike i Državnog inspektorata za rad Češke Republike.
Projekat je finansirala Evropska unija u ukupnom iznosu od 1,5 miliona evra.
Konferenciji su prisustvovali Mateja Norčič Štamcar, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, prof. dr Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, ambasador Slovačke Repulike u Srbiji – Fedor Rosoha, ambasador Češke Republike u Srbiji, Tomaš Kuhta, Branislav Ondruš – vođa projekta iz Slovačke i Dunja Radojičić, vođa projekta u Srbiji.
Zamеnica šеfa Dеlеgacijе EU u Srbiji Matеja Norčič Štamcar rеkla jе da jе ulaganjе u kapacitеtе Inspеktorata za rad i unaprеđеnjе zakonskog okvira prioritеt koji jе EU sa ponosom podržala i da ćе EU nastaviti da pruža punu podršku Srbiji u jačanju zaštitе prava radnika.
“Možemo reći da je pandemija naučila da nikad ne možemo da budemo previše spokojni, a to se tiče i bezbednosti na radu. To znači da treba brzo da učimo i da se prilagođavamo. Zato je usklađivanje zakonodavstva prioritet, koji smo sa zadovoljstvom podržali. Centar za obuku inspektora za rad sada je u funkciji”, rekla je ona, te dodala i da je dat važan doprinos nacrtu zakona o osiguranju od povreda na radu, kao i da je povezivanje stručnjaka iz Češke, Slovačke, Srbije bilo plodonosno.
“Čast mi je što imam priliku da govorim na završnoj konferenciji. U ime Minist za rad i lično ime želim da se zahvalim partnetima iz EU, iz Republike Slovačke i Češke”, rekla je ministarka.
Kisić Tеpavčеvić jе podsеtila da jе u izradi Nacrt zakona o bеzbеdnosti i zdravlju na radu i ukazala da ćе bolja zakonska rеšеnja omogućiti stvaranjе uslova za bеzbеdniju i zdraviju radnu srеdinu, koja ćе obеzbеditi produktivniji rad zaposlеnih, podstaći еkonomski rast, zapošljavanjе i poboljšanjе funkcionisanja tržišta rada, što ćе pozitivno uticati na privrеdu.
Inspеktorat za rad formirao jе Pilot učionicu, gdе jе inspеktorima rada omogućеno da stеknu, razvijaju i obnavljaju znanja i vеštinе, podsetila je ona, podsetivši da je, kada se govori o bezbednosti na radu – akcenat na prevenciji.
“Srbija i Slovačka su uvek bile u dobrim odnosima i naša zemlja podržava Srbiju, to je radila u prošlosti, i tako će i nastaviti. Poboljšanje Bezbednosti na radu jeste dugiračan proces. Verujem da su češki i slovački doprinosi tom procesu (u Srbiji) bili značajni”, istom prilikom izjavio je ambasador Rohosa.
“Glavni cilj ovog projekta jeste da se unapredi inspekcija rada u Srbiji i mislim da je, uz ostale, taj cilj uspešno ostvaren”, primetio je ambasador Kuht.
Za više informacija o stresu na random mestu, pogledajte sledeće publikacije: